Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Pholiota
Klobouk Klobouky 3 až 10, max. 15 cm v průměru. Jsou napřed tupě kuželovité nebo vypouklé, pak přibližně zvoncovité až poklicovité, příp. i ploché. Okraj je v mládí ohnutý, příp. podvinutý. Barvu mají světle žlutou nebo světle žlutohnědou, příp. někdy i nazelenale žlutou směrem k okrajům. Pokryté jsou hustou vrstvou nápadných šupin, které jsou vztyčené a nahoru nebo dolu zakřivené. Šupiny jsou často tmavší (světle nebo tmavě žlutohnědé), suché. Okraje klobouků bývají často ozdobené hojnými zbytky vela, ale někdy jsou holé.
Hymenofor Lupeny jsou mírně sbíhavé až přirostlé, hustě nacpané, ostré, v mládí světle žluté, někdy špinavě zelenožluté a nakonec špinavě rezavě hnědé.
Třeň třeně bývají 4-10, max. 12 x 0.4-1.2 cm velké. Jsou rovné nebo zúžené dolů a někdy se zašpičaqtělou bázi. Dále jsou plné , zbarvené jako klobouky nebo tmavěji hnědé nebo rezavě hnědě v dolní části, suché, hladké nad prstenem. Pod prstenem jsou pokryté vyraznými šupinami, které jsou vztyčené nebo zahnuté.
Dužina Dužina je světle žlutavá. Je bez zápachu nebo se slabým česnekovým, cibulovým, ředkvovým, příp. i slámu přípominajícím zápachem. Chuť je poněkud žluklá.
Výtrusy Výtrusný prach je kalně rezavě hnědý. Výtrusy jsou 6-7.5 x 3.8-4.5 um velké, eliptické nebo oválné, hladké, kalně žlutohnědé, odmahlé, dextrinoidní v Melzerově činidle.
Výskyt Roste hojně ve skupinách a trsech na živých i odumřelých kměnech listnatých i jehličnatých stromů. Často na pařezech.
Použitelnost Nejedlý, příp. jedlý, ale nedoporučuje se požívat z důvodu dosti tuhé dužiny. Může způsobovat žaludeční potíže.
Zaměnitelnost Poněkud podobné jsou šupinovky z okruhu š. zlatozávojné - P. aurivella, které mívají lepkavý, nebo slizký povrch klobouků, rostou v daleko menších skupinách a nemají až tak výrazné šupiny. Bývá někdy zaměňována i s václavkami, které sice rostou na dřevu, jsou ale dosti odlišné.