Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Boletales / Boletus
Klobouk Až 40cm široký, v mládí polokulovitý, pak sklenutý až poduškově rozložený, pevný, tvrdý později měknoucí, pokožka tenká neslupitelná, v mládí strupatě plstnatá až sametová, později olýsalá,matná, drsná,za deště oslizlá, za sucha tendence políčkovitě rozpukávat, vybarvená v odstínech hnědé, světlé, špinavě hnědé, skořicové, tabákové, v mládí bělavá, šedavě nahnědlá.
Hymenofor ROURKY-vysoké, tenké , okrouhlé, v mládí bělavé, brzy však žlutozelené, ve stáří žlutohnědě zelené s tendencí rezivět, na řezu neměnné
Třeň Až 35cm vyvysoký. tloušťka až 15cm, v mládí břichatý, soudkovitý, později tlustě válcovitý, až kyjovitý, v mládí pevný, velmi masitý, v dospělosti změklý, plný,bělavý, šedobílý,hnědavý, zdobený světlohnědou síťkou s výraznými okrouhlými, elipticky protáhlými oky, která pokrývá téměř celý třeň.
Dužina Pevná, masitá, v mládí velmi tvrdá, v dospělosti měkčí, často napadena larvami hmyzu, bílá,bělavá, na řezu neměnlivá, vůně výrazná houbová-hřibovitá, chuť nasladlá, příjemná houbová-hřibovitá.
Základní rozlišovaci znaky
1, - Růst především pod duby, brzy v roce.
2, - Klobouk strupatě plstnatý.
3, - Světle hnědý třeň se síťkou po celé délce.
Výskyt V listnatých a smíšených lesích, převážně duby, buky, za teplého jara a příhodných klimatických podmínkách od května do lisopadu, v sou časné době ubývá, místy je hojný, vyskytuje se v celém mírném pásmu Evropy a sev.Asie, sev.Amerika, sev.Afrika
Použitelnost Výborná jedlá houba extrakvality, všestranné kuchyňské využití, opět jeho aroma se zvýší při sušení, škoda, že plodnice bývají často napadené larvami hmyzu.
Zaměnitelnost Boletus edulis - Hřib smrkový, jehličnaté lesy, méně výrazná síťka na třeni.