Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales /Tricholomataceae
Klobouk Klobouky mívají průměr do 4, max. i 10 cm a jsou parabolické, kónické, široce kónické a ve stáří až ploché. Někdy mívají středový hrbolek. Povrch bývá hladký, prosvitně žlábkované nebo žíhané. Ve stáří bývá povrch klobouků hnědě skvrnitý. Barva bývá šedá nebo šedě béžová s tmavším, hnědým středem a někdy i se světlým okrajem.
Hymenofor Lupeny (23-27 jich dosahuje ke třeni) jsou vystoupavé, ostře přirostlé s krátkým soubkem a jsou bílé nebo velmi málo našedlé. Postupně ve stáří získavají nevýrazně narůžovělé zabarvení s hnědými skvrnami.
Třeň Třeně mívají velikost do 30 až 70 x 2 - 4 mm. Jsou duté, válcovité, velmi křehké. Ve vrchní části bělavé až stříbřitě šedé, ojíněné, naspodu bývají tmavší. Postupně se stárnutím se zbarvují tmavošedě až tmavě vínově hnědě. Báze bývá hustě pokrytá bílými vlákny.
Výtrusy Výtrusy mívají velikost 8.8-12.2 x 5.5-6 um a jsou protažené za většinou válcovité. Jsou amyloidní. Cheilocystidy - 44-70 x 14-20 um, vřetenovité, většinou s několika vyrůstky. Hyfy ppokožky klobouků jsou hladké
Výskyt Vyskytuje se velmi hojně v září až listopadu pod jehličnany (jedle, borovice, jalovec) v jehličnatých i smíšených lesích.
Použitelnost Je to nejedlá houba.
Zaměnitelnost Tato helmovka je poměrně snadno identifikovatelná. Patří do sekce Fragilipedes (Fr.) Quél. Dobrým znakem jsou světlé klobouky s hnědými skvrnami u starších plodnic a stříbřitý odstín třeně. Mladé plodnice charakterizuje větší velikost, bledý klobouk, husté lupeny, velmi křehký třeň se stříbřitým odstínem. Mikroskopicky pak hladké hyfy pokožky klobouky, hladké cheilocystidy s několika hrubými vyrůstky a velké, protažené výtrusy.