Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Russulaceae / Lactarius
Klobouk 3-5(9) cm, vyklenutý až plochý a v dospělosti na středu vmáčklý, hladký, slizký, lepkavý, krémový, slámově žlutý, žlutě krémový, až žlutohnědý či světle okrový, s přibližně soustřednými vodnatými skvrnami, někdy až hnědavě pásovaný. Po poranění či pouhém otlačení tmavě vínově červená až fialový do 5 až 30 minut.
Hymenofor Lupeny jsou připojené a nesbíhavé, někdy lze v literatuře najít, že jsou zoubkem krátce sbíhavé, ale zatím jsem to u nich nepozoroval. Barvu mají světle krémovou. Po poranění či pouhém otlačení tmavě vínově červenají až fialový.
Třeň obvykle válcovitý, často u báze rozšířený, (25)46-60 mm dlouhý a 6-20 mm tlustý, dutý, hladký, není lepkavý a slizký jako klobouk, je spíše suchý, barvy krémové se žlutými odstíny. Stejně barevný jako klobouk. Po poranění či pouhém otlačení tmavě vínově červená až fialový.
Dužina pevná, světle krémová, tmavě vínově červená až fialový.
Základní určovací znaky
1. Světlý slámově žlutý ryzec teplých bukohabřin na vápencích
2. Po chvíli palčivé mléko na dužině i lupenech fialový, mimo dužinu neměnné
3. Klobouk není chlupatý
Mléko
hojné, bílé, na dužině i lupenech do 30 vteřin tmavě červenofialový, mimo dužinu neměnné, s KOH mění okamžitě barvu, nejprve mírné, brzy však dosti palčivé chuti.
Výtrusy Výtrusný prach okrově krémový, výtrusy eliptické, nízce bradavičnaté, pospojované hřebínky v částečnou síťku, 8,5-10 x 7,5-9 μm.
Výskyt na vápenitých půdách, duby, buky, habry, ale i břízy, lísky a jiné listnáče. Nehojný, ale v ČK ČR 2006 uveden není. Roste od července do listopadu, například v Českém krasu.
Zaměnitelnost Ryzec ďubkovaný (Lactarius scrobiculatus), který má žloutnoucí mléko. Ryzec citrónový (Lactarius citriolens), který má žloutnoucí mléko. Ryzec honosný (Lactarius repraesentaneus), který je větší, má alespoň na okraji chlupatý klobouk a roste na nevápenitých půdách. Ryzec lemovaný (Lactarius aspideus), který má mléko fialoví i mimo dužinu.
Určováním druhů ryzců se detailněji a obecněji zbýváme na LactariusWebu, zejména pak v části Určování ryzců.