Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Pluteaceae / Volvariella
Klobouk Klobouky mívají 8-20 cm v průměru a jsou nejprve vejčité, zvoncovité, následně až ploché. Klobouky bývají bílé, bělavé nebo slabě nažloutlé. Povrch je hedvábně vláknitý a suchý. Vlákna přesahují okraj klobouku. Celé plodnice včetně klobouku jsou v mládí uzavřeny v celkovém velu.
Hymenofor Lupeny jsou nejprve bílé, posléze se zbarvují masově červeně. Jsou husté, vysoké, vyklenuté.
Třeň Třeň mívá 8-15 cm na výšku a tloušťku 1-1.5 cm. Je bílý a poměrně tlustý, válcovitý, hladký. Ve spodní části ke třeni přirůstá poměrně široká, útržkovitá pochva. Vnější povrch pochvy bývá béžový nebo nahnědlý. Závoj na třeni chybí.
Dužina Dužina je bílá, neměnná. Chuť i vůně jsou nevýrazné, příp. slabě ředkvičková.
Výtrusy Výtrusný prach je růžový. Výtrusy jsou eliptické, hladké, 6.5-10.5 x 4.5-7 um velké. Cystidy jsou 26-144 um dlouhé, variabilního tvaru.
Výskyt Roste v červnu až září na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů v lesích, parcích i zahradách.
Použitelnost Jedná se o jedlou houbu podřadné chuti. Dužina bývá příliš suchá.
Zaměnitelnost Při troše pozornosti je nezaměnitelná. Pozor na připadnou záměna s muchomůrkou zelenou, která sice má pochvu a někdy i bílé zbarvení. nikdy ale neroste na dřevu. Kukmák bělovlnný je jediný kukmák rostoucí na dřevu. Charekteristický je vláknitý povrch klobouku, výrazná pochva a růst na trouchnivějícím nebo i živém dřevu.
Jedlý, nekvalitní.
Paskov, zahrada, na kmenu vlašského ořechu. 18.8.04. (c) mat60.
Paskov, zahrada, na kmenu vlašského ořechu. 20.7.04. (c) mat60.
Paskov, zahrada, na kmenu vlašského ořechu. 20.7.04. (c) mat60.