Synonyma Boletus chrysenteron Bull. 1791
Xerocomus communis (Bull.) Bon 1985
Boletus communis Bull. 1789
Xerocomus chrysenteron (Bull.) Quél. 1888
Ceriomyces communis (Bull.) Murrill 1909
Boletus pascuus
Jiný český název je suchohřib žlutomasý, resp. babka.
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycota / Boletales / Boletaceae / Xerocomus
Klobouk Plně vyvinuté plodnice mají průměr klobouků 3-8 cm. Bývají popokulovité až ploché ve stáří. Povrch je suchý, matný, sametový, obvykle ve stáří mělce ale nápadně síťovitě rozpraskaný, hlavně u okraje. Barva bývá tmavě hnědá až nekdy i černohnědá. V trhlinách bývá zbarven bledě žlutavě, obvykle s červenavým nádechem. Okraj bývá pokřivený.
Hymenofor Trubky jsou cca 1 cm dlouhé ohnutě sbíhavé, při. u třeně stlačené. Barvu mají žlutou, příp. slabě nazelenale žlutou. Po poškození slabě modrají. Póry mívají velikost 1-1.5 mm a jsou typicky silně nepravidelného obrysu.
Třeň Třeně mívají velikost 7-10 x 1-1.7 cm. Jsou plné, rovné, příp. se zúžují dolů. Na spodní části bývají porostlé bílým nebo žlutavým povlakem mycelia. Barvu mívají obvykle žlutou a u báze bývají červenavé a tečkované. případně mohou být červenavě zbarvené ve střední části.
Dužina Dužina bývá 1 až 1.5 cm tlustá, nažloutlá, slonovinově žlutavá. Nemodrá, případně jen slabě modrá v nepravidelných částech. Vůně je nenápadná, slabě houbová, chuť nenápadná nebo slabě kyselá, nepříjemná. Dužina ve spodní části třeně bývá červenavě zbarvená.
Výtrusy Výtrusný prach má olivově žlutou barvu a výtrusy jsou 12-13.5 x 5-6 um velké. Rezavějí v KOH a v Melzerově činidle. Jsou eliptické, ztloustlé až válcovité a jsou hladké.
Výskyt Roste velmi hojně od června do listopadu, jednotivě i ve skupinách ve všech typech lesů. Tvoří mykorhizu se širokým spektrem dřevin. Vyrůstají velmi brzy, někdy již za 3-5 dní po dešti.
Použitelnost Je to jedlá houba. Není ale příliš kvalitní. Má dosti měkkou dužinu, bývá silně napadán larvami bedlobytek a také parazitickou houbou nedohubem zlatovýtrusým - Hypomyces chrysospermus.
Zaměnitelnost Je dosti typický. Může být zaměněn převším za suchohřib uťatovýtrusný - Xerocomus porosporus, který se odlišuje hlavně jinak tvarovaným - useknutými výtrusy. Nemá červené barvivo naspodu pokožku klobouku, takže okraje trhlin v klobouku nemají načervenalé zbarvení. Také mívá tmavěji zbarvený třeň. Dosti podobný je také hřib sametový - Boletus pruinatus Fr. & Hök 1835. Ten se odlišuje pozdnějším výskytem (nejhojnější bývá v řijnu), nerozpraskaným, ale výrazně hrbolatým povrchem klobouků, výrazně žlutou barvou dužiny hlavně u mladých plodnic. Dužina u něho při sušení růžoví.