Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Coprinaceae / Coprinus
Klobouk Klobouky jsou nejprve vejčité, zvoncovité nebo eliptické a jsou v uzavřeném stavu 30 až 35 mm velké. Následně po rozevření jsou kuželovité, vypouklé a jsou až 50 mm široké. Jsou výrazně okrově nebo rezavě zbarvené. jsou světlejší směrem ke okrajům a jsou pokryté jemnými zrnitými a bělavými vločkami, které brzo opádavají. Jsou to zbytky vela.
Hymenofor Lupeny jsou volné, husté a jsou napřed bílé, pak šedohnědé až černé. Jsou 3-8 mm vysoké.
Třeň Třeně mívají 30-100 x 2-6 mm a jsou bílé, duté, báze bývá cibulovitá, rozšířená, často s pochvovitým okrajem. Bez prstenu.
Dužina Je velmi tenká, bílá a je bez nápadné vůně i chuti.
Výtrusy Výtrusný prach je černý. Výtrusy mívají velikost 6.8-10.2 x 5.0-6.7 x 4.3-5.5 um. Jsou elipsoidní nebo oválné s kónickou bázi a komolým vrcholem. barvu mívají středně červenohnědou. Buňky vela z povrchu klobouku mívají velikost 15-60 um, max. 75 um a jsou tenkostěnné, kulovité,
Výskyt Roste velmi hojně (květen až listopad) ve svazcích a bohatých trsech na odumřelém dřevu, především na kořenech, ponořených v zemi.
Použitelnost Je to jedlá houba. Velmi pravděpodobně obsahuje koprin, který blokuje rozklad acetylaldehydu, což je meziprodukt metabolizmu alkoholu. Ve spojitosti s alkoholem proto tento hnojník, podobně jako hnojník inkoustový vyvolává dosti nepříjemnou otravu (tzv. antabusový efekt).
Zaměnitelnost Je zaměnitelný za některé hnojníky, např. hnojník domácí - Coprinus domesticus a řadu dalších. Např. hnojník C. saccharinus a C. truncorum se odlišuje pouze v mikroznacích - nepřítomností cystid na povrchu třeňů (caulocystidy). Typický hnojník třpytivý by měl mít sametový povrch třeňů, zatímco C. saccharinus, resp. C. truncorum ho má úplně hladký.