Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes /Homobasidiomycetes / Agaricales /Agaricaceae /Agaricus
Klobouk o velikosti až 15 cm je zprvu kulovitý, uzavřený a svrchu spološtělý, později klenutý až rozvinutý s podvinutým okrajem, na kterém často zůstávají třásnité a útržkovité zbytky vela. Pokožka klobouku je v mládí celistvá, hnědá, hlínově hnědá až žlutohnědá, za vlhka mírně slizká, hedvábně lesklá, později rozpukaná, pokrytá krátce vláknitými přilehlými a vystupujícími šupinami. Šupiny jsou barvy hnědavé, hlínově, okrově až rezavě hnědé, podklad bělavý až nahnědlý.
Hymenofor Lupeny jsou volné, poměrně nízké, směrem k okraji zúžené, husté, v mládí masově růžové s bělavým ostřím, v dospělosti čokoládově hnědé, staré až černohnědé.
Třeň až 30 cm vysoký a 3,5 cm široký, nejčastěji válcovitý k bázi se ztenčující a tam v jednom místě srostlý s ostatními třeni, někdy i hluboce kořenující, někdy ovšem i břichatý s krátce ztenčenou bází.
Dužina je masitá, pevná a pružná, v třeni tvrdší. Při poškození nejprve růžoví (slabě i silně), červenavě rezaví až nakonec hnědne. Vůně v mládí příjemně houbová, později až pryskyřičná, ve zralosti může až nepříjemně zemitě páchnout. Chuť příjemně houbová.
Límeček
je mohutný, kožovitý, bílý, pak zahnědlý, se zbytky vela a vlákny spojující okraj límečku s třeněm.
Výskyt Roste samostatně i v trsech, v hlubší humusovité půdě v menších listnatých a smíšených porostech, zahradách, parcích, při cestách v alejích a stromořadích a též na okrajích listnatých a smíšených lesů od června do října, celkem vzácně.
Použitelnost Dužnina obsahuje značné množství potencionálně zdraví škodlivé látky agaritinu, dosahující až 10 000 mg na kg čerstvé houby, tj. až 20x tolik, kolik je obsaženo v pěstované pečárce zahradní.
Chemie
Anilínová reakce dužiny, pokožky klobouku i třeně je karmínově červená.