Plodnice nepohlavního - konidiového stádia (stromata) mají podobu černých, hladkých skvrn na listech javorů (javor mleč a javor horský - klen). Stromata bývají vně lemovány světlejším pruhem a mají průměr cca 0.5 až 1 cm. Vyvíjejí se na listech přes celé vegetační období hostitelů. V tomto stádiu se používá název Melasmia acerina. Pohlavní stádium - apothecia se vyvíjí ze stromat na opadaném listí přes zimu. Původně kompaktní stromata políčkovitě praskají a okraje se mírně zvědají a blednou.
Výtrusy Výtrusy mají velikost 55-80 x 1.5-2.5 um a jsou nitkovité, bezbarvé, hladké s kapkami a granulkami uvnitř.
Výskyt Jedná se o houbového parazita javorů. Vyskytuje se běžně na jejich listech v oblastech s čistým ovzduším. Bývá uváděno, že se jedná o indikátor čistoty ovzduší. Pravděpodobně je omezeně tolerantní k obsahům síry (SO2, SO3) ve vzduchu.
Použitelnost Nejedlá. Může při vyšším výskytu způsobovat předčasné opadávaní listů u javorů.
Zaměnitelnost Je pravděpodobně nezaměnitelná. Ostatní druhy svraštělek rostou na jiných hostitelích. Rhytisma punctatum (Pers.) Fr. 1823 roste sice na klenu, jeho stromata jsou ale nekompaktní. Jsou složená z drobounkých, izolovaných černých teček, resp. se jedná o shluky drobných stromat.
Tato parazitická houba, i když má vzhled plísně, resp. nižší houby patří mezi terčoplodé vřeckovýtrusné houby.