Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Lyophyllum
Klobouk Je bílý až šedobílý s průměrem 25-100, max, 150 mm. Bívá polokulovitý, později vypouklý s nerovným okrajem. Nakonec bývá až plochý a nepravidelně zvlněný. Povrch bývá hladký, saténový, jemně ojíněný. Někdy srůstají nejen třeně okolních plodnic, ale i jejich klobouky. Pokožka klobouku a lupeny se s roztokem FeSO4 zbarvují v několika minutách fialově.
Hymenofor Lupeny jsou bílé, ve stáří krémové až nažloutlé a velmi husté. Lupeny jsou přirostlé až částečně sbíhavé a mají rovné ostří.
Třeň Třeň bývá bílý, 35 až 80, max. 120 mm x 8-20 mm velký, válcovitý, dolu rozšířený a srostlý s okolními třeni, vyrůstajícími z jednoho místa. Povrch matný, podélně vláknitý, nahoře ojíněný.
Dužina Dužina je bílá, v klobouku tenká, chrupavčitá. Vůně je příjemná, aromatická, moučná nebo okurková. Chuť je mírná, těžko definovatelná.
Výtrusy Výtrusný prach je bílý a výtrusy jsou 5.5-7 x 3-4 um velké, průhledné, hladké, elipsoidní
Výskyt Roste dosti hojně koncem léta a na podzim v trsech a skupinách v listnatých i jehličnatých lesích. Zvláště hojná je v trávě na okrajích lesů, v parcích a u cest.
Použitelnost Dříve byla pokládána za jedlou a chutnou. V poslední době se uvádí, že je slabě jedovatá a kancerogenní.
Zaměnitelnost Je zaměnitelná především za některé bíle zbarvené strmělky - Clitocybe, (Strmělka listomilná - Clitocybe phyllophila, Strmělka odbarvená - C. rivulosa aj.) které jsou silně jedovaté. U strmělek nedochází ke srůstání třeňů, nebarví se fialově s FeSO4 a mají odlišnou velikost výtrusů. Značně podobná je i mechovka - Clitopilus prunulus, která u starších exemplářů má marůžověle zbarvené lupeny a má také výrazně odlišné výtrusy. Ostatní líhy mají jiné zbarvení.