O víkendu jsem se pokusila naložit houby do soli. Takový pokus :-) Mám dvě skleničky: v první jsou houby ve vrstvách (vždy vrstva hub a vrsva soli), kladeno volně na sebe. A v druhé - to jsem houby prosolila zvlášť a pak napěchovala do sklenice. Docela by mě zajímalo, jestli někdo z vás používá tento způsob konzervace a jak to dělá? Jak dlouho to skladuje? Jak pak využívá?
Zaslal: JETHRO, st srpen 29, 2007 5:03 am
Takhle houby uchovávala na zimu babička,nevýhoda je ,že jsou strašně slané a před kuchynskou úpravou se musí několikrát vymáčet a proprat v čisté vodě a slané jsou pořád dávala je do polévek a polévku už nesolila.Vydržely v soli několik let vím ,že je až si pustily štávu a byly vlastně ponořené ve slaném nálevu ještě zavařila.
Zaslal: Markéta*, so září 22, 2007 4:41 pm
Tak mohu říc, že tento pokus se nevydařil... objevila se plíseň. Málo soli? Moc mokré houby?
Další pokus jsem udělala s tím, že jsem houby nechala zavadnout.
Do jedné sklenky 8 hodin a do druhé 24.
Vítám každou radu
Zaslal: Sley, ne září 23, 2007 9:07 am
Markéto, zavadnout se musí nechat - uvědom si, že houby jsou mokré, pak se nediv té plísni...
Humlák o konzervaci hub v soli píše: Je to nejméně vhodný způsob. Oschlé plátky tvrdších hub se po promíchání se solí nacpou do sklenic a zasypou ještě asi 2 mm vrstvou soli. Po té se vzduchotěsně uzavřou a uloží na chladnějším místě. Vydrží asi 1/2 roku. Houby naložené v soli je třeba před použitím dobře promýt, aby se zmírnila jejich slanost. I přes to však obsahují příliš mnoho soli, a proto nemají širší použití. Vhodné jsou pouze do polévek, která se po uvaření již nesolí.
Zdroj: http://houby.humlak.cz, a já k tomu dodávám: Proč se trápit s nakládáním do soli, když máme mrazničku, sušičku apod.....
Zaslal: Markéta*, út září 25, 2007 5:11 pm
Když já právě po klasickém sušení, mražení, zavařování chtěla zkusit taky něco jiného. A protože hub je poslední měsíc u nás hodně, tak když se něco nepovede.....
Zaslal: Jirka Kohl, pá říjen 05, 2007 8:47 pm
Kdysi jsem to zkoušel systémem 1cm soli 2cm hub a musim říct že se to dalo jíst. Používal jsem jen tvrdé a mladé druhy hub (křemenáč, kovář a malé hříbky) - samozřejmě že jen do polívek a omáčky - ale houby byly chuťově vynikající - jejich slanost se rozložila do celého pokrmu takže samotná houba pak byla akorát. Do sklenic jsem je dával čerstvé bez jakékoli úpravy, jen důkladě očištěné a nemyté. Pakliže se nezkazí (nikdy se mi to nestalo) dají se použít i po 2 letech a možná i starší. Musím říct že chuťově to byl asi nejlepší způsob konzervace, a jen díky tomu že spotřeba hub v naší domácnosti je dost malá a použití takto konzervovaných hub omezené, jsem to už pár let nedělal. Určitě to ale stojí za zkoušku.
slaný nálev
Zaslal: Mura, pá srpen 21, 2009 4:52 pm
Pokud se mohu podělit o své zkušenosti s konzervací hub ve slaném nálevu - používám následující postup:
Houby svařím a seberu pěnu, poté jimi naplním skleničky ccy 1 cm pod okraj (lze přidat i cibuli) a zaliju slaným roztokem ( ideální koncentrace je jako fysiologický roztok - tedy 9g/l ale může být i vyšší), houby poté steriluji cca 30 minut, pak nechám 3 dny odtsát a steriluji dalších cca 80-90 min. Spolehlivě se tak zničí nejen plísně ale i Clostridia. Houby jsou spolehlivě k použití i za rok či rok a půl po sterilaci a rozhodně nejsou přesolené. Používám je běžně pro přípravu polévek, omáček a vůbec všeho. Není to pravda úplně jako z čerstvých, ale velmi se to tomu blíží.
Zaslal: pm, pá září 11, 2009 6:14 am
RE: [Mura]
Děkuji za tip, vypadá to jednoduše
Pěna se sbírá z jakého důvodu? Houby se opravdu jen nechají přejít varem, osobně je cca 10 minut povařím.
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra. Můžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory