Lactarius controversus - Ryzec osikový

synonyma a další názvy

Klobouk: 7-25(30) cm, mírně vyklenutý, později vmáčklý až nálevkovitý, za vlhka lepkavý až slizký, nejprve plstnatý, později téměř lysý, dlouho značně podvinutý a ochlupený, bělavý až krémový, později s velkými okrově růžovými či masovými skvrnami.

Třeň: 3-5 cm dlouhý, 20-50 mm tlustý, k velikosti klobouku velmi krátký a tlustý, válcovitý, k bázi ztenčený, tvrdý, hladký, krémový a narůžovělý, na otlačených místech nažloutlý, často načervenale skvrnitý.

Lupeny: až 9 mm vysoké, velmi husté, bílé až krémové, brzy narůžovělé až červenavé, sbíhavé.

Dužina: tlustá, pevná, bílá až krémová, často pod pokožkou klobouku obvykle nafialovělá, často v klobouku narůžovělá, často ve třeni nažloutlá, vůně slabě ovocná či jako řepa, chuť nahořklá a palčivá.

Mléko: bílé, neměnné, svíravé, palčivé.

Výtrusy: výtrusný prach krémově žlutý.

Jedlost: nejedlý.

Výskyt: srpen až listopad, především na těžkých jílovitých půdách, zejména osika a topol, vzácněji vrba, obvykle mimo les, často ve městech, obvykle pospolitě.

Podobnost: Ryzec topolový (Lactarius populinus), který má zelenající dužinu a žloutnoucí mléko, ale nelze vyloučit, že je pouze varietou.

Ostatní: - - -

 

Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte na email nebo přispějete do diskusního fóra tohoto projektu.