synonyma
Další názvy: - - -
Klobouk: 4-16 cm, nejprve plochý a mírně vyklenutý, ve středu s nepatrným hrbolem, který brzy mizí, později vmáčklý až nálevkovitý, suchý, plstnatý či přilehle šupinatý, nikdy není rýhovaný, obvykle nepruhovaný či jen skvrnatě, zpočátku okrově žlutý s načervenalým odstínem či šedě masový, za vlhka oranžově nahnědlý s fialovým odstínem, v dospělosti vybledající, okraj ojíněný, nejprve mírně podvinutý, brzy rovný, pokožka neslupitelná.
Třeň: 4-10(13) cm dlouhý, (5)10-(30)45 mm tlustý, nepravidelně válcovitý, načervenale okrový, obvykle světlejší než klobouk, nejprve ojíněný, později lysý a hladký, na bázi bíle plstnatý, nejprve vatovitě vycpaný, brzy dutý, lámavý.
Lupeny: až 5 mm vysoké, středně husté, nejprve krémové, později světle okrové s růžovým odstínem, následně až oranžově okrové, stářím tmavnou a jsou poprášeny výtrusným prachem, připojené až sbíhavé.
Dužina: v mládí tvrdá a lámavá, později drobivá, krémová až světle okrová s růžovým nádechem, ná bázi třeně až červenohnědá, při poranění se barví masově cerveně, čerstvá voní ovocně, při zasychání po maggi či curry či cikorce, chuť mírná.
Mléko: vodnatě bílé až bezbarvé, nehojné, často zcela vysychá, chuť mírná až nahořklá.
Výtrusy: výtrusný prach krémový až nažloutle krémově narůžovělý.
Jedlost: přestože je chuťově dobrý, je mírně jedovatý, ve větším množství způsobuje nevolnost, zvracení a průjmy, sušené plodnice v podobě prášku lze použít jako koření.
Výskyt: červenec až říjen, jehličnaté a smíšené lesy, smrk, borovice, bříza, kyselé vlhké písčité či bažinaté půdy, zejména v rašeliníku, pospolitě, místy hojný.
Podobnost: Ryzec kafrový (Lactarius camphoratus), který roste roztroušeně v suchých listnatých i jehličnatých lesích, má ve stáří velmi podobnou nápadnou vůni.
Ostatní: - - -
Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius helvus.
Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.