synonyma
Další názvy: - - -
Klobouk: až 8 cm, nejprve kuželovitý, pak vyklenutý, se špičatým vytrvávajícím hrbolem, později vmáčklý, v mládí podvinutý, žilkovaně vrásčitý, jakoby svrasklý, nepásovaný, suchý, sametový, do poloviny slupitelný, v mládí sazově hnědý až černý, někdy při okraji bělavý, ve stáří vybledající do černohnědé až žlutohnědé.
Třeň: 5-10 cm dlouhý, 0,5-1,5 cm tlustý, válcovitý, často stlačený, mírně kyjovitý až vřetenovitý, podélně rýhovaný, zejména nahoře vrásčitý, sametový, lehce ulomitelný, černohnědý, barvy klobouku.
Lupeny: až 6 mm vysoké, nehusté, bílé, později světle okrové, při poranění červenající, připojené, ve stáří až sbíhavé.
Dužina: brzy křehká, malá, bělavá, oranžově žloutnoucí až červenavě hnědnoucí zvláště v bázi třeně, chuť mírná, oříšková, vůně nenápadná.
Mléko: bílé, mimo dužinu neměnné, v kontaktu s dužinou pomalu oranžovočervenající, na lupenech cihlově červenající, mírné až slabě nahořklé chuti, ve stáří a za suchu může zcela vymizet.
Výtrusy: 9-10,5 ?m, kulovité, ostnitě síťnaté, amyloidní, výtrusný prach světle okrově žlutý.
Jedlost: jedlý, škvařený ve vyšší vrstvě oleje má chuť pražených mandlí. Zavařený jako samostatný druh má nevýraznou, ale zajímavou mírně moučnou chuť
Výskyt: červenec až říjen, vlhké smrčiny, ale i jiné jehličnany, v horských a podhorských oblastech, v nížinách chybí, místy například v okolí Kraslic (Karlovy Vary, Chomutov) hojný, v Evropě rovněž hojný.
Podobnost: Díky barevné změně mléka je zaměnitelný prakticky pouze s druhy ryzců ze skupiny Plinthogali podrodu Plinthogalus. Všechny pobobné ryzce jsou světlejší a mají tmavší lupeny. Ryzec datlí (Lactarius picinus), který je mohutnější, vyhledává sušší místa, má tlustší a kratší třeň, zbarvuje se pomalu a mléko má spíše palčivé.
Ostatní: - - -
Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius lignyotus.
Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.