Lactarius mitissimus - Ryzec přejemný

synonyma a další názvy

!!!! TATO STRÁNKA OBSAHUJE FATÁLNÍ CHYBY NA JEJICHŽ ODSTRANĚNÍ SE PRACUJE !!!!

Klobouk: 3-7 cm, široce kuželovitý až plochý, mírně vmáčklý, obvykle s hrbolem, živě zlatooranžový až červenooranžový, později vybledající, nekruhatý, hladký, suchý, lysý.

Třeň: (30)45-80 mm dlouhý, (4)8-10(18) mm tlustý, valcovitý, podobné barvy jako klobouk, nebo světlejší, ojíněný, křehký.

Lupeny: až 5 mm vysoké, husté, zbíhající, světle krémové až nažloutlé, později světle okrové až žlutooranžové, často rezavě skvrnité.

Dužina: křehká, krémová, nažloutlá až světle oranžová, v bázi třeně načervenalé, bez výrazné vůně, mírné chuti.

Mléko: bílé, neměnné, hojné, nejprvé nasládlé, brzy nahořklé až mírně palčivé.

Výtrusy: 8-9,5×6,5-7,5 ?m, široce elipsoidní, síťnaté, amyloidní, výtrusný prach nažloutlý.

Jedlost: Jedlý.

Výskyt: srpen až listopad, mechaté jehličnaté lesy, zejména borovice, smrk a modřín, jednotlivě i pospolitě, zejména v horských oblastech velmi hojný.

Podobnost: Ryzec modřínový (Lactarius porninsis), který je robustnější, obvykle kruhatý, má palčivé mléko a roste výhradně pod modříny. Obtížně odlišitelný od Ryzce oranžového (Lactarius aurantiacus).

Ryzec přejemný (Lactarius mittisimus) má průměr klobouku až 50 mm s tmavším středem a světlým okrajem, který se stářím rozšiřuje ke středu. Mléko je bílé a neměnné, lupeny naoranžovělé a v dospělosti až oranžové. Roste v létě pod listnáči, zejména pod břízou.

Ryzec oranžový (Lactarius aurantiacus) má průměr klobouku až 70 mm a je uniformě oranžový. Mléko je bílé a mírné chuti, která je pro někoho později natrpklá. Roste pozdě na podzim ve vlhkých smrčinách, někdy i v borech.

Ostatní: - - -

 

Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius mitissimus.

 

Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.