Lactarius picinus - Ryzec datlí

synonyma

Další názvy: - - -

Klobouk: až 12 cm, mírně vyklenutý až mělce vmáčknutý s nevýrazným hrbolkem, hladký, sametový, nepásovaný, suchý, neslupitelný, tmavě hnědý, sépiově či olivově hnědý, někdy i s fialovým odstínem, šedobéžově mramorovaný, okraj většinou světlejší a často trochu vroubkovaný.

Třeň: Třeň 4-5(10) cm vysoký, 1-2,5 cm tlustý, tmavě hnědý stejně jako klobouk, nahoře bělavý a hladký.

Lupeny: až 7 mm vysoké, husté, připojené až sbíhavé, v mládí bělavé, později krémové až okrové.

Dužina: pevná, bělavá až nažloutlá, na řezu nabíhá do růžové až červeno oranžova, chuť nahořklá a mírně palčivá, vůně ovocná až syntetická.

Mléko: bílé, mimo dužinu neměnné, na lupenech růžově rezavé, mírné, po chvíli až palčivé.

Výtrusy: výtrusný prach růžově okrový.

Jedlost: jedlý, nepříliš dobrý.

Výskyt: červenec až říjen, vlhké smrčiny v horských a podhorských oblastech, někdy se udávájí spíše sušší místa, v Česku nehojný (Chomutov), v Evropě hojný.

Podobnost: Díky barevné změně mléka je zaměnitelný prakticky pouze s druhy ryzců ze skupiny Plinthogali podrodu Plinthogalus. Zejména podobný je Ryzec sazový (Lactarius fuliginosus). Podobný je ryzec černohlávek (Lactarius lignyotus), který má raději vlhčí místa, má tenčí a další třeň, a mléko se zbarvuje vcelku rychle a je mírně palčivé.

Ostatní: - - -

 

Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius picinus.

 

Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.