Lactarius sanguifluus - Ryzec krvomléčný

synonyma

Další názvy: - - -

Klobouk: 6-15 cm, v mládí klenutý a podvinutý, později plochý a rozprostřený s ostrým okrajem, ve středu často pupkovitě vtlačený, v dospělosti někdy až nálevkovitý, oranžově okrový, okrově žlutý, lososově růžový s vínově červenými odstíny, často se zelenými skvrnami, zřídka celý zelený, pásovaný vodnatými kruhy i nepásovaný, za vlhka značně slizký, za sucha suchý a stříbřitě lesklý.

Třeň: válcovitý a dole obvykle zúžený, 3-7 cm dlouhý, 1,5-2,5 cm tlustý, světle fialový nebo načervenalý s vínově červenými jamkami, po otlačení zelená, na vrcholu bělavý, na bázi bíle plstnatý, uvnitř vatovitě vycpaný, později dutý, tvrdý a křehký.

Lupeny: 4-7 mm vysoké, středně husté, sbíhavé, vidlicově větvené, v mládí světle okrové, později masově červené, po poranění či otlačení se barví vínově červeně a přechází na zeleně skvrnité.

Dužina: žlutobílá, nad lupeny se na vzduchu barví vínově červeně, na bázi třeně oranžově, chuť příjemně kořeněná, vůně ovocná.

Mléko: krvavě až vínově červené s purpurovým odstínem barvící se do zelena, mírné chuti.

Výtrusy: 7,5-9×6-7,5 µm, neamyloidní, výtrusný prach světle okrový.

Jedlost: jedlý, výborný.

Výskyt: září až listopad, jehličnaté lesy, zejména pod smrky a jalovci, ale lze narazit i na informaci, že je mykorhizní s douglaskou tisolistou (Pseudotsuga menziesii), především na vápenité půdě, vzácný.

Podobnost: Ryzec pravý (Lactarius deliciosus), který má mléko více do mrkvově oranžova a je vázán spíše na borovici.

Ostatní: - - -

 

Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius sanguifluus.

 

Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.