Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 12, 13, 14  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: ne 29. března. 2009 21:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe,
děkuji za určení. Pokud se setkám s další lokalitou ta určitě zase zašlu! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 30. března. 2009 7:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Popsal by jsi detailněji ty lokality - jejich habitat? datum sběru? ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: po 30. března. 2009 9:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ŠKROVÁD: asi 270mnm
Lokalita je v pískovcových skalách, nedaleko cesty. Je to řídký listnatý les (akát, bez, javor,?) ohnici rostou ze starých větviček akátu, porostlých mechem.
HOŘELEČ: asi 480mnm
Lokalita je na okraji silnice. Mezi vozovkou a potokem. Je to řídký listnatý les (vrba, olše,?) ohnivci rostou ze starých větviček vrby, porostlých mechem, ale i pouze ponořených v listí.
Wink snad stačí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 02. dubna 2009 9:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak já si taky přidám nějaké ohnivce. Mikroskopoval jsem je a pokud se řídíme podle tvaru výtrusů, tak to jsou jasní Rakušáci. Asi 2/3 výtrusů měla zhranatělé konce, 1/3 zakulacené. Chlupy na vnějším povrchu byly zvlněné.


   165.51 kB    
Lískovec u Frýdku, 27.3.09. (c) mat60.
DSCN9304.jpg
   DSCN9304.jpg

   151.9 kB    
Lískovec u Frýdku, 27.3.09. (c) mat60.
DSCN9307.jpg
   DSCN9307.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 02. dubna 2009 12:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nezmar mi poslal několik plodnic z JaMalova naleziště Hleďseby. Předevčírem v noci jsem pak mikroskopoval další kousky, které přivezl Jarda osobně. V podstatě jsem se jen utvrdil ve svém názoru, který prezentuji ve fóru Klíč u tématu rodu, viz.: http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=25539#25539

Chci sem jen nakopírovat to co jsem si poznamenal, když jsem mikroskopoval ty 4 kousky od Nezmara.

1. den
Vzal jsem tři největší plodnice a opatrně vyřízl plátek z místa, které nejevilo známky poškození. Mikroskopoval jsem v amoniakální kongočerveni. U všech tří byly naprosto naprosto naprosto jednoznačné chloupky. Parafýzy tloušťky do 2,5 mikronů, vřecka 11-14, vše stejně dlouhé ca. 400-450 mikronů. Výtrusy smíšeného typu - uvidíme zítra - jsou nad sklíčkem, tak uvidíme, co vypráší, ať jsou převážně zralé. U xanthoida jsem dopadl stejně.

2. den
První veliký ohnivec: natrousil ca. 10 výtrusů, pozoroval jsem je v Melzerově činidle ve fázovém kontrastu. Při zvětšení 100x byly od výtrusů případného ohnivce šarlatového poněkud hůře rozlišitelní. Při zvětšení 400x již nebylo pochyb. Póly jsou trochu zploštělé, ale od typického silně válcovitého tvaru výtrusů rakouského byly ve středu trochu zduřelé = při zvětšení 100x by se možná daly snadno zaměnit. Na pólech kapky nebyly. Vnitřní kapičky/obsah nebyl u pólů nýbrž ve středu podél výtrusu. Plodnice vně vysychá (excipulum?) do bělava, apothecium do temně červené.

Druhý veliký ohnivec: Natrousil několik desítek až stovek výtrusů. Tentokrát jsem pozoroval v bavlíkové modři v laktofenolu. V drtivé většině téměř učebnicové rakušáci, na pólech obvykle výrazně vmáčklé, ale opět žádné kapky vně výtrusů. Ve středu jsou výtrusy trochu rozšířené. Vnitřní kapky/obsah je zdá se distribuovám po celém objemu plus mínus rovnoměrně. Plodnice vně vysychá (excipulum?) do bělava, apothecium do temně červené.

Třetí veliký ohnivec: Natrousil několik desítek výtrusů. Pozoroval jsem v koncentrovaném vodném amoniaku. Drtivá většina typických rakušáků. žádné kapky na pólech vně výtrusů. Oproti přechozím bych řekl, že nejvíce válcovité, ale méně početněji vmáčklé na pólech. Vnitřní obsah velmi často shluknut do větších kapek prapodivných tvarů, neblíže asi podobné nějakým válcovitým útvarům. Plodnice vně vysychá (excipulum?) do bělava, apothecium do temně červené.
Čtvrtý malý ohnivec - xanthoidní: Natrousil jen několik výtrusů. Převážně rakouského typu - obvykle méně výrazně zploštělé na pólech, ale válcovité. Bez kapek na pólech vně výtrusu. Až na jeden, žádný typu šarlotového. Plodnice vně (excipulum?) vysychá do bělava, apothecium do sytě oranzové.

Podtrženo sečteno: Všechny plodnice mají prakticky veškeré znaky ohnivce rakouského a prakticky žádné znaky ohnivce šarlatového. Jsem velmi přesvědčen, že to jsou "obyčejný" rakušáci a jejich neobyčejný xanthoid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: pá 03. dubna 2009 22:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přidám pár fotek, jsou to plodnice z JaMalova naleziště Hleďseby.


   199.76 kB    
15.3. 2009, Mělnicko
Snímek 315 (2).jpg
   Snímek 315 (2).jpg

   198.4 kB    
15.3. 2009, Mělnicko
Snímek 321 (2).jpg
   Snímek 321 (2).jpg

   196.63 kB    
15.3. 2009, Mělnicko
Snímek 326 (2).jpg
   Snímek 326 (2).jpg

   193.92 kB    
15.3. 2009, Mělnicko
Snímek 328 (2).jpg
   Snímek 328 (2).jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 03. dubna 2009 23:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Všechny co přivezl Jarda považuji za rakouské ... přestože se dají vizuálně rozdělit na dvě skupiny ... podle mne na staré a na mladé Smile ... chloupky nebyly u všech jednoznačné, ale výtrusy ano. Navíc se mi poprvé podařilo vidět to vnější voslizlo na koncích výtrusů - ikdyž na mizerné, přesto je to na fotce vidět trochu lépe než v mikroskopu Smile


   92.33 kB    
Výtrusy v kongočerveni. (c) Bob
OhnivecRakouskyVytrusy.jpg
   OhnivecRakouskyVytrusy.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1584
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: so 04. dubna 2009 14:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak hlásím další lokalitu v Praze - přesněji na okraji Prahy. Opět klasické nepořádkózní stanoviště. Asi 20 ohnivců vyrůstalo na několika místech z ležících starých osikových větví mezi ostružinami, kopřivami a odpadky asi 3 metry od nástupiště vlaků Praha - Klánovice.


   198.89 kB    
4.4.2009 Praha - Klánovice
O2.jpg
   O2.jpg

   198.96 kB    
4.4.2009 Praha - Klánovice
O1.jpg
   O1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 10. dubna 2009 22:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ohnivcový Nezmar mne znovu obšťastnil pohledem na tyhle krasavce ... makám na tom ... Vzal jsem první dva z lokality Pardubice - Pohránov. Makroskopicky vskutku trochu odlišní, řekl bych, že méně masitý - jsou to prostě starší plodnice již trochu potrápené teplým jarem. Všechny vřecka pěkně naducaný výtrusy, chloupky rovněž zachovalé ... mikroskopie jednoznačná - jsou to oba rakušáci. Navíc jsem se nejprve vylekal, než mi došlo na co hledím. V těch chloupkách bylo mnoho uvízlých výtrusů, které byly zcela za zenitem = již vyprodukovaly konidie - bylo jich mnoho - viz. nepovedené foto dotažené softwarem až do extrému - takový artifišl dark field Embarassed
Doplňuji: Plodnice byly mikroskopovány živé, nicméně měli za sebou 7-10 dní v lednici a cestu poštou přes půl republiky. K zasychání plodnic se ještě vrátím večer, ale zatím se zdá, že menší i větší zasychají do běla s růžovým nádechem.



   182.46 kB    
Konidie ve zředěném roztoku amoniaku s 1% kongočeveně. (c) Bob
Konidie.jpg
   Konidie.jpg


Naposledy upravil Bob dne so 11. dubna 2009 8:45, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: pá 10. dubna 2009 22:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe, moc ti děkuji.
Jsem rád, že se mohu obrátit na někoho kdo je ochotný a schopný udělat něco pro mne ale i ostatní! Začínám pociťovat obavu, že Šarlaťáci tu snad ani nejsou. Do ohnivců z Pardubic jsem vkládal naděje a ono nic:-( Nevadí, snad se někdy zdaří a budou lokality i na ohnivce Šarlatového:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 10. dubna 2009 23:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Šarlaťáci jsou vzácní. Musíš je hledat na jiných lokalitách. Rakušáci rostou všude Smile ... dokonce i na lokalitě Vysoké Mýto - Vraclavsko. Zmikroskopoval jsem všechny 4 kousky bo už od pohledu byly hodně hodně vyzrálý - pokrabacené thecium, drolí se před skalpelem, špatně se to řeže ... prostě stará houba Smile Zde jsem narazil po čase opět na to, že dle chloupků jsem si vůbec nebyl jistý - některé zakroucené, jinde rovné či spíše chybějící. Považuji určování dle chloupků za nedobré. Nicméně výtrusy parádní rakušáci. Konidie už tentokrát byly úplně všude (nejen v chloupkách jako u předešlých z Pardubic). Našel jsem i hodně klíčících výtrusů ... špatně se to fotí, ale jako ukázka to jistě postačí. Jak je vidět klíčí na obou až i více stranách Smile to by měl být opět znak rakušáků - sedí i velikost ... viz. dílo Baralovo.

Doplňuji: Plodnice byly mikroskopovány živé, nicméně měli za sebou 7-10 dní v lednici a cestu poštou přes půl republiky. K zasychání plodnic se ještě vrátím večer, ale zatím se zdá, že:
1. Maličká zasychá asi místy do načervenala
2. obrovská - evidentně do běla
3. obrovská - ještě nezaschla ne je asi pěkně nacucaná
4. Nevelká - stejně jako maličká má místy zaschnuto do červena.



   152.16 kB    
Výtrusy a konidie uvolněné spontálně do vody. (c) Bob
Vytrusy.jpg
   Vytrusy.jpg

   93.68 kB    
Klíčící výtrusy, pozorováno ve vodě. (c) Bob
VytrusyKlicici.jpg
   VytrusyKlicici.jpg


Naposledy upravil Bob dne so 11. dubna 2009 8:44, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: so 11. dubna 2009 0:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Super Bobe!
Děkuji:-)
Ps:jsou už utržený asi 7 a 10 dní a ani lednička je už nezabrzdila Sad Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: so 11. dubna 2009 8:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Není zač! Sloužím vlasti! Smile Údaj o stráří plodnic doplním k příspěvku. Nechal jsem je ještě prášit na sklíčko - dám jim 24 hodin a uvidíme jest-li pěkně naklíčí či jen budou hezké fotky výtrusů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 17. dubna 2009 22:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem právě zkouknul jednoho ohnivce od Daviduse ... vskutku vypadá kapánek jinak než ostatní ... je napůl zaschlý a to napůl do běla napůl narůžověla ... jenže ... chloupky jednoznačně rakouského typu, výtrusy rakouského typu, a ještě k tomu jeden výtrus klíčil na obou koncích (víc klíčících jsem neviděl ... = Pogratulujme Davidusevi k jeho vlastní lokalitě ohnivce rakouského ... škoda Sad Davidus jistě doplní něco k habitau a tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: út 23. března. 2010 22:16
  Předmět: Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ohnivce už lezou taky...


   194.47 kB    
okolí Štetí 23.3.2010
IMG_5734.jpg
   IMG_5734.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 12, 13, 14  Další
Strana 8 z 14

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory