Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 12, 13, 14  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1584
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 28. března. 2010 22:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem po roce zkontroloval pražskou železniční lokalitu ohnivců. Dnes jsem šel podél trati i dále a byly ještě na několika dalších místech celkem hojně.

Zjevně je to docela běžná houba, které stačí trochu toho "*nepořádek*" a ležících větviček.



   199.45 kB    
28.3.2010 Praha - Motol
O1.jpg
   O1.jpg

   178.8 kB    
28.3.2010 Praha - Motol
O2.jpg
   O2.jpg

   182.62 kB    
28.3.2010 Praha - Motol
O3.jpg
   O3.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: po 29. března. 2010 5:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 21. března. 2009 18:28 Pantáta napsal:
... Znalcům pražské železniční sítě jistě není třeba dalších informací Smile


Cibulky? Á odpověděl jsi vlastně v letošním příspěvku... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: so 03. dubna 2010 18:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na loni objevené lokalitě pod vrbou. Loni 4 ks, letos 22.


   149.52 kB    
29.3 2010 Bezručovo údolí
Ohnivec rakouský.jpg
   Ohnivec rakouský.jpg

   157.46 kB    
29.3 2010 Bezručovo údolí
Ohnivec rakouský 2.jpg
   Ohnivec rakouský 2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: čt 08. dubna 2010 14:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Včera na Pantátově železniční lokalitě v Motole. Roste na posekaných mladých akátech, které pak naházeli na hromádky. Bohužel už byla většina nefotitelná, ale zase bylo dobré světlo.


   182.81 kB    
img_2045.jpg
   img_2045.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: so 15. ledna 2011 2:19
  Předmět: Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Sníh nám odtává a kdo má svá místa a nechce zůstat doma, tak při troše štěstí jich pár najde už v tuto dobu. Já konkrétně nalezl zatím 3 plodnice na vlastní, loni objevené lokalitě ( Dolní Jirčany, okr. Praha-západ ). Nevím jestli je to Austriaca, nebo coccinea - nerozlišuji to, ale kdo to rozlišuje a nudil by se s mikroskopem, může se mu kouknout na chloupky, mam ho doma Smile



   102.42 kB    
DSC01025.JPG
   DSC01025.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 15. ledna 2011 17:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já jsem ještě neměl možnost to vyzkoušet a zároveň to porovnat s chloupky pod mikroskopem, ale na nahuby.sk se objevil jednoduchý návod jak docela dobře tyto dva odlišit. Tady je:

Ján Červenka:
Mám taký dosť spoľahlivý (alternatívny makroskopický) postup na určovanie druhov Ohnivec šarlátový (Sarcoscypha coccinea) a Ohnivec rakúsky (Sarcoscypha austriaca) . Plodnice sa nechajú sušiť aspoň pol dňa (stačí v byte na stole) a ak vonkajší povrch zostane ružovkastý, mala by to byť Sarcoscypha coccinea a ak je do biela, je to Sarcoscypha austriaca. Tretí druh - Sarcoscypha jurana - ohnivec jurský bol u nás nájdený len na lipovom dreve a je vzácnejší (mal by tiež zostať ružovkastý, mikroskopicky sa líši veľkosťou polárnych kvapiek vo výtrusoch).

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: so 15. ledna 2011 18:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

tento způsob znám, ale mám na to stejný názor jako Bob zde: http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=3152
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 27. ledna 2011 14:52
  Předmět: Ohnivec rakouský
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ohnifce rakouský...kdo brečí, že je nemůže najít, protože je to vzácnost, pak vězte, že je to plevel a nehledáte na správnejch místech nebo správným způsobem!Wink....mě to loni trvalo, když jsem si vočíhnul Štatlofskej biotop, asi tak půlhodky u PC a pak cca hodku v terénu a měl jsem je, Šmejdíky!Smile
Jednou se tomu možná bude říkat "Forrestovo Satelitní Houbaření"!;o))
Jak na to....Ohnifce maj rádi akáty (a bezy a šípky), protože disponujou enzymatickou mašinérií, která jim dovoluje tohle jedovatý a houževnatý dřevo plný alkaloidů a tříslovin, na kterým si jinak vylámou zuby i Trichodermy,......



   198.7 kB    
DSC_1462.JPG
   DSC_1462.JPG

   193.35 kB    
DSC_1460.JPG
   DSC_1460.JPG

   196.23 kB    
4e50f1be-4d362fec-a96f-5c4ea01c.jpg
   4e50f1be-4d362fec-a96f-5c4ea01c.jpg

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 27. ledna 2011 15:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

.....,pevníky a podobnej pažravej sajrajt, velmi efektivně rozkládat a zužitkovávat....to je taky důvod, proč se tak těžko určuje původ tý který větve, na který rostou.....vypadá o dost opotřebovanějc a vošumtělejc, než ve skutečnosti je. Takže je potřeba najít větší množství akátovejch klaců, co se válej po zemi,ańobrž ohnifce maj rádi vlhko Wink ....z akátu moc větví, jak známo, nepadá, takže se na to musí jinak....zavzpomínejte, kde máte okolo sebe dráty vysokýho napětí, co vedou LESEM nebo ŠÁŠÍM...nemusej to bejt zrovna monstrstožáry z Dukovan;-),naprosto stačí i 22kV....na www.mapy.cz je to v rámci turistický mapy naprosto přesně značený, fčetně voltáže-Wink....no a pak si přepněte na google mapy(jsou podrobnější na maxizoom a aktuálnější) a vytypujte si 3-4 místa, co vypadal jako čerstvě "žváklý" od servizních husqarnovejch čet silnoproudařů....a tam jděte, garantuju Vám, že budete slavit úspěch nejpozdějc na 3. fleku. Pozor...ohnifce jsou teď mrňavý(do 5 mm na výšku a 2-3mm na šířku) a schovávaj se pod trávou a listím....takže očka těsně u země a bacha na akátový trny!:-/ Bonus navíc....vysoká pravděpodobnost úspěchu, pokud jsou do cca 50m(vzdušnej dolet akátovejch lusků se semínkama) vzrostý akáty.....toto je nutno dostat do oka na satelitní google mapě....sledujte habitus a barvu stromů nejdřív na místech, kde víte, že akáty rostou a pak si zkoušejte typovat...chce to cvik, ale za chvilku už rozlišíte i břízu od osiky, dub od habru a smrk od borovice!Wink

Vsobotu mi dokapala ještě jedna souvislost stran "tutovejch" fleků na wohnifce....nejvíc jich tady(a když jsem o tom přemejšlel, tak i jinde) bylo na místě, kde byl do akátů výraznějc vtroušenej Bez černý....on je, společně s ostružinou, vlaštovičníkem a kopřivou, indikátor výrazný nitrifikace substrátu, což je dílo akátu, coby motýlokvětý(bobovitý) rostliny(resp.nitrifikačních symbiotickejch bakterií na jeho kořenech), současně ale akát vypouští látky potlačující růst celý řady ostatních rostlinek, aby mu půdního dusíku i vláhy zůstalo co nejvíc....v jeho původní vlasti, podhůří Mexika, je to otázka života a smrti....a takovej Sumbucus nigra má zase na akátový bojový chemický látky příslušnou enzymatickou "plynovou masku"....Smile...nicméně je to dřevnatej keř a ten nenaroste za tejden, takže je známkou DLOUHODOBÝHO předusíkovávání lokality...a teď to přijde....našel jste někdy někdo wohnifce na dřevu, který by bylo né víc než několik cm nad zemí?!Wink Troufnu si tvrdit, že Vaše odpovědi budou, stejně jako moje, negativní!Smile Co tedy stimuluje nebo vůbec umožňuje růst ohnifců na akátovech klaccích? V půdním roztoku rozpuštěnej, vysoce koncentrovanej organickej dusík, kterej kapilárně vzlíná klacíkem!Surprised) Provedu pokusy....část ohnifců pocvrkám, část pohnojím otrubama a další část nějakým ledkem, nejspíš amonným o různejch koncentracích, tady se mi určitě projeví výraznej efekt Gaussovy křivky na růst plodnic Ohnivečků!Surprised) Ještě jedna poznámka k tomu satelitnímu typování vohnifcovišť....uvědomte si, prosím, že akáty rostou nejraději(přesněji řečeno, patří mezi prvoosidlovatele-pionýrský dřeviny) na neúživný, vypráskaný nebo, jak jí moje babočka říká "hladový" půdě...skrýfky, haldy, rumistě, duny, jílovitý nebo opukový spraše....v tomto případě mi to roste na skoro čistým meandrovým písku, takže spíš hledejte tam, kde vedení protíná borovice a břízy než duby a habry, jawohl, Meine Liebe?Smile


Jinak tyhle fotky jsou kousek od Lysé n.L., foceno tuto sobotu, pokud by měl někdo z přítomných zájem o focení, rád ho tam vezmu, je to cca 20km od Černého Mostu.



   190.29 kB    
DSC_1494.JPG
   DSC_1494.JPG

   194.6 kB    
DSC_1485.JPG
   DSC_1485.JPG

   199.51 kB    
DSC_1479.JPG
   DSC_1479.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: čt 27. ledna 2011 15:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož asi tak. Já jsem je taky dlouho hledal a letos jsem je našel taky pod akáty. Jenže teď už napadl sníh, tak je s nimi zase na chvíli konec
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 27. ledna 2011 18:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 27. ledna 2011 14:57 ram2007 napsal:
Tož asi tak. Já jsem je taky dlouho hledal a letos jsem je našel taky pod akáty. Jenže teď už napadl sníh, tak je s nimi zase na chvíli konec

Hlavně se toho nesmíš bát, Draku!Wink
Smetáčky skoroarcheologickýWink a sípavej dech na rozehřání plodniček a jsi v poho...takhle jsem cvaknul kolegu Fafáka!Wink
Juknul jsem na Tvoje stránky....dóst dobrý, Amigo!Surprised)



   199.36 kB    
4e50f1be-4d40c76c-0005-14f8c2d4.jpg
   4e50f1be-4d40c76c-0005-14f8c2d4.jpg

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 27. ledna 2011 18:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

P.S.: Druhou část mýho příspěfku najdeš v samostatným tématu"Ohnivec rakouský", který jsem nechtíc založil, protože jsem se při vkládátí umáčknul ....už jsem poprosil Boba, aby ho smáznul a přihodil mi to sem.
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: čt 27. ledna 2011 20:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 27. ledna 2011 17:54 Forrest Run napsal:
P.S.: Druhou část mýho příspěfku najdeš v samostatným tématu"Ohnivec rakouský", který jsem nechtíc založil, protože jsem se při vkládátí umáčknul ....už jsem poprosil Boba, aby ho smáznul a přihodil mi to sem.


Díky za radu, já se toho nebojím. Poslední dobou hodně často dýchám na choroše aby trochu rozmrznuli Very Happy Ale teda tihle ohnivci tu zjevně moc nerostou. Asi se budu muset nechat překecat známým, který jich tu pár desítek kilometrů odsud fotí desítky...

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: pá 28. ledna 2011 0:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Myslíš Mahonyho z www.houbareni.cz?;-) Vím, že s Jirkou Polčákem u Hodonína natrefili i na jeho suprvzácnou xantofilní formu! Shocked
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 11. března. 2011 16:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po dvou letech jsem je zase našel na svém místě. Pořád jich je tam jenom pár, ale radost mi to nezkazilo! Wink


   191.18 kB    
Doupovské hory - 11. 3. 2011
DSC08975.JPG
   DSC08975.JPG

   187.25 kB    
DSC08976.JPG
   DSC08976.JPG

   189.41 kB    
DSC08977.JPG
   DSC08977.JPG

   198.6 kB    
DSC08978.JPG
   DSC08978.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 12, 13, 14  Další
Strana 9 z 14

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory