Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lactarius semisanguifluus - Ryzec polokrvomléčný
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: po 03. října 2011 9:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dle mě to r.polokrvavý není (barva mléka ?), připadá mi jako r.pravý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: po 03. října 2011 9:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nedovolím si tvrdit že to Ryzec polokrvomléčný není, ale na fotce vidím klasické plodnice r. pravého. Nebýt to v borech, tak ještě spíš r. smrkového. Škoda že není vidět ta vínová barva mléka po několika vteřinách Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: st 05. října 2011 11:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 03. října 2011 8:28 Radek Doležal napsal:
Dle mě to r.polokrvavý není (barva mléka ?), připadá mi jako r.pravý.

Jsem stejného názoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: st 05. října 2011 13:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Věřte mi je. Ony jsou to jen mladé plodnice a bylo to v čistě borovém porostu bez smrků. Kousek dál byly ještě veliké plodnice, ale kdybych se jich dotkl tak by se rozpadly. ty ale měly typické zelenavé zbarvení a okraje klobouku výrazně rostlé směrem nahoru, což je pro tento druh typyické. Mladé plodnice velmi připomínají ryzec smrkový, ale lokalita je jednozančně pro to, že je to správně, ale uznávám, že to nejsou reprezentativní plodnice tohoto druhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9089
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 05. října 2011 16:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, a když už jsi to červenání nevyfotil ... Viděl jsi ho alespoň? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: čt 06. října 2011 8:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Viděl, ale nevěděl jsem jak moc je to důležitý znak, takže jsem to nefotil, protože jsem v tu chvíli netušil co je to za druh a moc jsem toho o něm nevěděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9089
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 23. listopadu 2011 9:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je vcelku normální, že starší kusy některých ryzců nemají mnoho mléka (tuším případ například ryzce hnědého), ale jak je to s barevnými změnami? Asi před měsícem jsem ve smrkové "monokultuře" narazil na soliterní velmi statný dub. Pod ním bylo asi šest plodnic ryzců, které mi silně připomínájí ty, které má na fotce L. semisaguifluus (R. polokrvomléčný) M.T. Basso ve své monografii o ryzcích. Byly jenom pod tím dubem, a nevypadaly jako typický ryzec smrkový, který tu hojně roste. Bylo to za bývalým koupalištěm v Libušíně u Kladna - vápenité podloží.

Plodnice byly starší a trochu zaschlé, trochu oranžového mléka bylo, ale žádné kapky se netvořily, barva se tak nějak neměnila či spíše ztrácela ... nedokázel jsem se rozhodnou, jestli to náhodou není i červenání ... vzal jsem plodničku domů.

Máte nějaké zkušenosti s barevnou změnou mléka u polozaschlých plodnic, které již neroní mléko proudem?
Nevíte někdo jak je rozpoznat mikroskopicky? Nějak se mi v literatuře nedaří najít nějaký jednoznačný rozdíl od L. deterrimus (R. smrkový)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 14. března. 2012 10:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen pro informaci - moje fotografie se dostala k Dr. Holcovi z Národního Muzea, potvrdil, že se jedná o ryzec polokrvomléčný - Lactarius semisanguifluus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: út 02. října 2012 22:18
  Předmět: Re: Ryzec polokrvavý ?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Asi opravím svůj názor + omluva Johaness. S určením si zatím nejsem stopro jist (85%). Mléko během 10 min vínově zčervená. Velikost do 10cm, smíšený les s převahou borovic na opukách.


   116.12 kB    
2.10.2010 Silnice
Lactarius_semisanguifluus.jpg
   Lactarius_semisanguifluus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 03. října 2012 6:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No teda, tohle je taky zajímavá barva klobouku... Takové tam byly všechny plodnice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: st 03. října 2012 18:19
  Předmět: Re: Ryzec polokrvavý ?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jo. Asi na metru čtverečním rostlo cca 10 až 12 plodnic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: po 08. října 2012 14:47
  Předmět: Re: Ryzec polokrvavý ?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dnešní kontrola lokality. Nafoceno pár detailů. Časový rozdíl je cca 15 min. Jsou to starší plodnice a po včerejším děšti reagují pomalejc.


   124.36 kB    
8.10.2012 Horka
Lactarius_semisanguifluus 01.jpg
   Lactarius_semisanguifluus 01.jpg

   122.63 kB    
8.10.2012 Horka
Lactarius_semisanguifluus 02.jpg
   Lactarius_semisanguifluus 02.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9089
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 09. října 2012 8:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na výtrusy jsi nekoukal? viz můj problém http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=8322
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: út 09. října 2012 14:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pár plodnic jsem si usušil. V zimě bude více času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: st 10. října 2012 21:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dnes mi to nedalo, šel jsem kolem ryzců smrkových. Věděl jsem, že se stejnou cestou budu cca za půl hodiny vracet. Jednomu jsem nařízl lupeny a rozkrojil ho. Mléko bylo typicky oranžové. Při zpáteční cestě rýhy po noži i dužnina kde ronil mléko, byla tmavě vínově zbarvená. Nemyslím si, že by to nebyl ryzec smrkový. Nikdy mne však nenapadlo, koukat na mléko po půl hodině. Tak nevím, zbarví se tak po určité době každý ryzec smrkový?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory