Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Fomitopsis pinicola - Troudnatec pásovaný
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesánek



Založen: 10. 08. 2007
Příspěvky: 848
Bydliště: Mrákotín, okres Jihlava

PříspěvekZaslal: pá 28. prosince 2007 15:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Souhlasím. V mojem rajónu je takový obrázek dost běžný. Při dnešní procházce jsem ale narazil na tento zajímavý kousek. Asi to bude víc plodnic srostlých do jedné obří. Velikost nožíku je 23 cm, takže houba bude mít určitě kolem 50 cm. Bukový prales v okolí Javořice 28.12.2007


   133.49 kB    
DSC01823.JPG
   DSC01823.JPG


Naposledy upravil lesánek dne so 29. prosince 2007 0:29, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 28. prosince 2007 21:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen jestli to není spíše troudnatec pásovaný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá 28. prosince 2007 22:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

jo jo jo
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesánek



Založen: 10. 08. 2007
Příspěvky: 848
Bydliště: Mrákotín, okres Jihlava

PříspěvekZaslal: so 29. prosince 2007 0:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Možné by to bylo. Vycházel jsem z toho, že troudnatec pásovaný roste převážně na jehličnanech a kopytovitý na listnáčích. Tento byl na padlém buku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nell
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá 08. února 2008 22:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

tak zase něco ode mě... aby se neřeklo Smile zimní procházka na kutnohorsku

Návrat nahoru
Kočandrle



Založen: 21. 02. 2007
Příspěvky: 6
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po 11. února 2008 13:32
  Předmět: Geotropizmus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 22. ledna 2007 13:08 mat60 napsal:
Jeden příklad geotropizmu, tj. jak plodnice mění orientaci růstu po povalení kmenu. U chorošovitých hub je to celkem běžné.

Když jsme u toho, tak by mě moc zajímalo jak to vlastně ta houba pozná Laughing. Orientuje se podle světla, magnetického pole nebo čeho vlastně? A jaké senzory k tomu využívá? Nevíte někdo náhodou?


Uvedený citát je z knihy : Vyprávění o roslinách (Jaroslav Pazourek, Academia, Praha 2001, ISBN 80-200-0573-0), str. 58-59.
?Podstatu reakce na zemskou tíži objasnily pokusy s odstředivou silou. Ukázalo se, že na ni reagují kořeny stejně jako na zemskou tíži. Odstředivou sílu, resp. směr, ve kterém na kořen působí, lze měnit, ale směr zemské tíže zůstává stejný. Při těchto pokusech se ukázalo, že čím větší je odstředivá síla, tím kratší je čas, za který se projeví reakce v zakřivení kořenů. Rostliny tedy mají mechanismus, kterým na tyto síly reagují, a orientují se v prostoru v podstatě stejně, jako to činí živočichové. Tak vznikla statolitová teorie, nazvaná podle orientačních orgánů živočichů, které obsahují těžká tělíska, statolity. Klasickým příkladem je statický orgán raka, který má tvar vakovité dutinky, do níž si živočich vpravuje zrnka písku. Ta pak v důsledku zemské tíže dráždí spodní část tohoto váčku a rak se správně orientuje tak, že nohama kráčí po zemi. Jestliže se mu do jeho statického orgánu vpraví železné piliny a nad jeho tělem se přidrží magnet, rak se obrátí na záda a nohama pohybuje ve vodě. U rostlin jsou analogií pískových zrn zrna škrobová, která se vždy díky zemské tíži ukládají ve spodní části buňky. Podráždění je zřejmě vyvoláno jejich tlakem na nástěnnou cytoplasmu, což vyvolá řetěz dalších pochodů vedoucích posléze k odpovídající orientaci v růstu kořene. Tato škrobová zrna byla nalezena v buňkách střední části kořenové čepičky. Obrátí-li se kořen třeba špičkou nahoru, začnou škrobová zrna přepadávat dolů a směr růstu kořene se změní o 180°. Ovšem toto přepadávání je pomalé, protože jde o pohyb v cytoplasmě a ten není tak rychlý, jako by byl ve vzduchu. Při teplotě 20°C se přemístí všechna škrobová zrna asi za 10 až 15 minut. Při nízkých teplotách se tato doba značně prodlužuje. Škrob ve formě škrobových zrn je ukládán v různých pletivech a v různých částech rostlinného těla. Jestliže rostlina hladoví, je tento škrob spotřebován a mizí. Nejpozději však mizí škrob statolitový. Z toho se dá soudit na jeho důležitost.?

Ale týká se to rostlin, jak je to přesně s houbami, na to jsem nikde nenarazil Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 11. února 2008 15:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky moc. To je přesně to, co mě zajímá. Narazil jsem totiž na problematiku magnetotaktických bakterií, tj. bakterií, které se pohybují, resp. orientují podle magnetického pole a uvědomil jsem si, že vlastně ani nevím, jak se vlastně orientují houby ani rostliny. Teď to trochu chápu.

Jenom pro zajímavost - ty magnetotaktické bakterie si v buňce vytvářejí krystaly magnetitu nebo greigitu. Nemají moc rády kyslík (většinou jsou mikroaerobní, některé až anaerobní) a krystaly je táhnou dolů a na sever.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rkhonza
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 283
Bydliště: Solnice-Orlické hory

PříspěvekZaslal: ne 24. února 2008 22:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zatím toho mnoho k focení není.


   154.61 kB    
SG100044.jpg
   SG100044.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fíla



Založen: 15. 02. 2008
Příspěvky: 342
Bydliště: Praha 15

PříspěvekZaslal: čt 28. února 2008 21:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Moc pěkná fotka rkhonzo!Taky jsem na něj o víkendu natrefil.Teda doufám,že to jsou oni?


   79.79 kB    
24.2.08 Ostrov nad Oslavou
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg

   84.85 kB    
24.2.08 Ostrov nad Oslavou
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fíla



Založen: 15. 02. 2008
Příspěvky: 342
Bydliště: Praha 15

PříspěvekZaslal: so 12. dubna 2008 17:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Při jarní procházce.


   131.71 kB    
5.4.08 Nasavrky
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg

   163.84 kB    
5.4.08 Nasavrky
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg

   116.15 kB    
5.4.08 Nasavrky
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jambig



Založen: 23. 03. 2008
Příspěvky: 214
Bydliště: Frýdek

PříspěvekZaslal: st 30. dubna 2008 0:21
  Předmět: troudnatec pásovaný
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

z dnešní procházky


   171.52 kB    
Bílá 29.4.2008
P4290712.JPG
   P4290712.JPG

   126.32 kB    
P4290717.JPG
   P4290717.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fíla



Založen: 15. 02. 2008
Příspěvky: 342
Bydliště: Praha 15

PříspěvekZaslal: po 26. května 2008 20:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vždycky mě dokáže při lesních toulkách jeho nález potěšit.Já vím,že je dost běžný,ale mám pro něj prostě slabost. Wink


   158.99 kB    
25.5.08 Žebrákov
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesánek



Založen: 10. 08. 2007
Příspěvky: 848
Bydliště: Mrákotín, okres Jihlava

PříspěvekZaslal: po 09. června 2008 15:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Není to žádnej obr ani krasavec, ale když tak krásně plakal, tak jsem ho vyfotil


   86.22 kB    
Okolí Javořice 9.6. 2008
DSC02108.JPG
   DSC02108.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: čt 25. září 2008 22:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pěkná mladá plodnice....


   154.24 kB    
Vinohrady,kmen osiky 18.9.2008
troudnatec pásovaný-Fomitropsis pinicola1.jpg
   troudnatec pásovaný-Fomitropsis pinicola1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: po 11. dubna 2011 20:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na jednu lokalitu je chodím obdivovat minimálně jednou měsíčně. Ale tyto mladé plodnice byly za slunečného dne obzvlášť hezky vybarvené.


   161.56 kB    
10.4.2011, Veselsko
110410_03_Veselsko_Fomitopsis pinicola.jpg
   110410_03_Veselsko_Fomitopsis pinicola.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory