Statná velmi masitá čirůvka se silným třeněm, jehož průměr může dosahovat až 30-50 milimetrů. Na třeni může být u mladých plodnic náznak prstenu, který obvykle stářím mizí. Dužnina čerstvých plodnic na otlacích nebo na řezu růžoví podobně jako masák, ale trochu víc do lososově-cihlova.
Roste v oligotrofních borech, tedy v borech s velmi chudou půdou (propustné písky, případně vyvřeliny nebo metamorfity s vysokým podílem křemene jako granulit, pararula, migmatit, kvarcit), pro které jsou typické brusinka, vřes a lišejníky. Většinou ve starých vzrostlých lesích. Takové v posledních letech rapidně ubývají.
Celkovými rozměry se jí mohou blížit
čirůvka větší (
Tricholoma matsutake) a
čirůvka límcová (
Tricholoma focale), které ale mají odlišné zbarvení, výrazný prsten, v poměru ke klobouku štíhlejší třeň a obvykle bývají i drobnější.
Čirůvka hořká (
Tricholoma acerbum), která může taky dosahovat větších rozměrů, roste pod duby.
V Červeném seznamu 2006 je uvedena jako CR, kriticky ohrožený druh. Pokud to vezmu podle situace v jižních Čechách, tak je mi odtud známo 14 lokalit (nejstarší z poloviny 20. století). Za posledních 15 let už byla nalezena jen na 4 známých a jedné nové lokalitě. Většina ostatních lokalit byla zničena těžbou dřeva nebo eutrofizací.
Protože jde o velkou nápadnou houbu, která je známá z širokého rozpětí nadmořské výšky, která má poměrně dlouhou dobu fruktifikace (obvykle září až říjen, při vhodném počasí i v srpnu a listopadu) a jejíž plodnice mohou na stanovišti vytrvat do zámrazu, nebude přehlíženým druhem.