Na náspu lesní cesty, smrčina s několika borovicemi. V náspu je i vápencový štěrk, takže je zvláštní, že na něm tato houba roste - z ostatních lokalit ji znám jen na kyselém podloží.
196.67 kB
4. červenec 2020, okres Prachatice, NP Šumava, cca 750 m n. m.
Založen: 31. 07. 2012 Příspěvky: 1384 Bydliště: jižní Čechy
Zaslal: pá 07. srpen 2020 21:44
Tady byla výhoda, že se na stanovišti vyskytovaly plodnice od úplně malých po staré a k tomu ještě loňské. Pokud jich je víc a je vidět nějaký rozsah variability, tak to jde. Horší je jedna plodnice (pak to může být atypicky vyvinutá plodnice jiného druhu) nebo pouze mladé plodnice.
H. scrobiculatum má plodnice poměrně masité. Jde jakoby o vyplněnou nálevku - oproti H. concrescens a částečně H. cumulatum, které (plně vyvinuté) nejsou tak jednolitě masité. Dále mívá výrůstky a / nebo naopak prohlubeniny (ďubky) na klobouku. Ale přiznávám, že u řady nálezů si makroskopicky vůbec nejsem jistý. Letos jsem viděl začínající H. cumulatum a musím říct, že mladší plodnice, kde ještě nejsou plně vyvinuté kloboučky, vypadají hodně jako H. scrobiculatum.
H. concrescens lze snadno potvrdit / vyvrátit mikroskopicky podle velkých hranatých bradavek. Rozlišení H. cumulatum a scrobiculatum podle výtrusů mi přijde těžší.
Teď řeším jeden loňský sběr z vápence pod borovicí, který by makroskopicky seděl na H. concrescens, ale má jiné výtrusy. Na H. scrobiculatum nevypadá vůbec a na H. cumulatum, které by se dalo akceptovat makroskopicky i mikroskopicky, zase vůbec nesedí ekologie (uvádí se prakticky jen z kyselých smrčin...)
Někde jsem ještě četl, že H. concrescens může být komplex druhů, takže to s touto skupinou asi bude ještě komplikovanější.
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory