Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Xerocomellus cisalpinus
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hanýžka



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: ne 16. září 2012 11:20
  Předmět: Xerocomellus cisalpinus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Něco málo z terénu - tato práce mě opravdu baví. Z okolí brněnské přehrady - teplomilná bučina. Potvrzeno i mikroskopicky, položka je v BRNM. Když u nás nic moc neroste, tak aspoň rostou nějaké babky pro běžné houbaře. Laughing Snad pomůže trocha osvěty a po přednášce na výstavě nám lidé začnou do poradny nosit hromady těchto pěkných "babek". Very Happy

Plané jméno z Fungorum (21.7.2014):
Xerocomellus cisalpinus (Simonini, H. Ladurner & Peintner) Klofac, Öst. Z. Pilzk. 20: 38 (2011)
Synonyma:
Boletus cisalpinus (Simonini, H. Ladurner & Peintner) Watling & A.E. Hills, Kew Bull. 59(1): 169 (2004)
Xerocomus cisalpinus Simonini, H. Ladurner & Peintner, in Peintner, Ladurner & Simonini, Mycol. Res. 107(6): 664 (2003)



   189.04 kB    
P1280586web.jpg
   P1280586web.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 16. září 2012 18:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ještě se u nás nenašel pěkný nález,letos suchohřiby rostou i ty méně běžné mě potěšil Xerocomellus engelii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hanýžka



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: po 17. září 2012 14:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já myslím, že se našel, ale běžnými houbaři a byl možná i mnohokrát potupně sežrán. Věřím, že když se na něj zdejší osazenstvo víc zaměří, najdou ho časem též. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: po 17. září 2012 16:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

plně souhlasím,,Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9089
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 8:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, takhle podle fotky bych řekl, že už jsem ho určitě jednou sebral do košíku s konstatováním "pěkná babka" Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 8:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 18. září 2012 8:33 Bob napsal:
No, takhle podle fotky bych řekl, že už jsem ho určitě jednou sebral do košíku s konstatováním "pěkná babka" Embarassed

Je třeba sledovat, jaké barvy má dužnina na řezu. V publikaci British Boletes (Geoffrey Kibby) je velmi pěkná tabulka pro srovnání, která může dobře posloužit pro prvotní určení, které je teda pak třeba potvrdit mikroskopem. Mě to letos u několika druhů pomohlo nasměrovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 9:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já už mám několik nálezů z ČR, potvrzené i samotnými autory popisu.
Je to určitě přehlížený druh, který je třeba mít makroskopicky "nakoukaný", ale z mé zkušenosti jej lze makroskopicky dobře odlišit podle specifické oxidace dužniny. Až budu mít více času, rád bych napsal Hanýžko článek a zahrnul do něj i tvůj nález.



   169.02 kB    
IMG_1256.jpg
   IMG_1256.jpg

   152.88 kB    
IMG_1271.jpg
   IMG_1271.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hanýžka



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 10:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Stejně jako Terince i mně pomáhá Kibby a moc se mi líbí tabulka barevných reakcí. Zatím nemám vyzkoušeno, jestli funguje u všech druhů, ale na mnou nalezené fungoval dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 20:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 18. září 2012 10:28 hanýžka napsal:
Stejně jako Terince i mně pomáhá Kibby a moc se mi líbí tabulka barevných reakcí. Zatím nemám vyzkoušeno, jestli funguje u všech druhů, ale na mnou nalezené fungoval dobře.

Hanýžko, u mně taky fungoval perfektně, až na to, že mi během letošního roku dvě plodnice (ze stejné lokality měsíc po sobě) vyšly jako Xerocomus dryophilus a s jeho určováním teda nemám vůbec zkušenosti, tak jsem to nemohla potvrdit...
Jinak opravdu doporučuji a cena 20 euro není nijak horentní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 21:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ahoj Teri, ten nález X. dryophilus by mne moc zajímal
Mohla bys mi na email poslat fotku ?
Jinak mykologové se původně domnívali, že tento druh roste i v Evropě, ale molekulární analýzy prokázaly, že se jedná o samostatný druh, který bude popsán (snad ještě tento rok) jako Xerocomus redeuilhii

Díky Michal
michal.miksik@gmail.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 03. září 2013 13:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ze skupinky asi deseti kousků, nálet u rybníka poblíž Č. Budějovic, humózní substrát s vyšším obsahem dřevní hmoty.


   193.99 kB    
3. září 2013, Českobudějovicko
SDIM3167_960.jpg
   SDIM3167_960.jpg

   197.96 kB    
SDIM3146_960.jpg
   SDIM3146_960.jpg

   198.09 kB    
SDIM3169_960.jpg
   SDIM3169_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: čt 05. září 2013 20:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 17. září 2012 14:40 hanýžka napsal:
Já myslím, že se našel, ale běžnými houbaři a byl možná i mnohokrát potupně sežrán. Věřím, že když se na něj zdejší osazenstvo víc zaměří, najdou ho časem též. Wink

Též se musím, Hanýžko, přiznat, že bych ho nejspíš považoval za klasickou "babku" jen možná trochu barevnější a nevím, jestli by mně ta "barevnost" dokázala zaujmout natolik, abych se tím zabýval.

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 05. září 2013 20:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Taky jsem si nejdříve myslel, že jde o babky, ale spodní část třeně i po mírném osahání po chvíli viditelně inkoustově zmodrala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: so 19. července 2014 21:00
  Předmět: Xerocomellus cisalpinus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jeden čerstvý Xerocomellus cisalpinus z hráze rybníku u Č. Budějovic. Dvojice rostla v trávě v opadu u kraje cesty. Krásné plodnice, třeně učebnicově modraly již po lehkém poškádlení Smile



   198.5 kB    
19. červenec 2014, hráz rybníku, Českobudějovicko
SDIM2038_960.jpg
   SDIM2038_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory