Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Boletus kluzakii - Hřib Kluzákův
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 26. srpen 2013 20:51
  Předmět: Boletus kluzakii - Hřib Kluzákův
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pokud se dobře dívám, zatím tu není, tak zakládám téma. Hřib Kluzákův je blízký hřibu medotrpkému, oproti kterému se liší vrstvou růžovočervené dužniny pod šedobílou vrstvou trichodermálních hyf na klobouku. Podle toho, v jakém stavu plodnice je, tato vrstva více nebo méně růžově prosvítá. Pokud se povrch klobouku otlačí nebo sedře, vynikne červená vrstva (případně je viditelná i na řezu - obrázek).

Houba na fotce pochází z lokality hřibu medotrpkého (a dalších teplomilných) na JJV orientované hrázi rybníku z Českobudějovicka.



   193.18 kB    
26. srpen 2013, hráz rybníka, duby, Českobudějovicko
SDIM3005_960.jpg
   SDIM3005_960.jpg

   166.58 kB    
řez
SDIM3024_960.jpg
   SDIM3024_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: po 26. srpen 2013 21:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kdo by si byl kdy pomyslel, po všech těch pochybnostech léta slýchaných mimo jiné v mykologické poradně v Českých Budějovicích, že tato houba, tento druh nebo snad jen forma či jak tomu správně říkat, že vůbec existuje?? Klobouk dolů, to je tedy bomba! Vždyť je to skoro totéž jako najít masečník. Skromnost stranou. Nějaké další šťavnaté podrobnosti tohoto supernálezu, na Slovensku říkají "pikošky", by nebyly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 26. srpen 2013 22:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky. Podrobnosti... Neměl jsem větší ambice než si na hrázi vyzvednout opečovávanou srostlici hřibu medotrpkého a pokud možno přitom moc nezmoknout. Krom toho se mi náhodou podařilo najít hřib Le Galové na jiné hrázi, kde byl nalezen a doložen poprvé a naposled před 21 lety. Mimo to jsem nedaleko medotrpkých našel onoho zarůžovělého fešáka. Takže samozřejmě radost z nečekaných nálezů... Žádné pikantnosti kolem toho nebyly, pokud nebudu počítat detaily, jako že se mi při focení na příkrém svahu málem půlka věcí skutálela do rybníka a ve snaze je zachránit (a pokud možno nenásledovat) jsem si pěkně hnul se zádama. Ale co by člověk neudělal pro houby Wink

Rostl asi v polovině výšky lehce zastíněného svahu na holé půdě. Pokud je mi známo, tak nejbližší známá lokalita je zhruba 20 kilometrů daleko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: út 27. srpen 2013 14:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Chtělo by to fotku více proostřit....
Bylo by možné požádat o část exsikátu ?

Děkuji
Michal Mikšík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 27. srpen 2013 14:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Fotka není problém ve vyšším rozlišení:



Ad exsikát - zatím nechci nic slibovat, je otázka, jak to ve stávajícím chladném vlhkém počasí dopadne... B. mendax neskončil dobře, takže jsem další nález raději přenechal ke zpracování odborníkovi, což tentokrát bohužel možné nebylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
krakalek



Založen: 03. 06. 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st 28. srpen 2013 21:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

krasny nalez, gratuluji Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 29. srpen 2013 7:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

La Bomba!Smile
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 30. srpen 2013 11:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky za ohlasy. Pro zajímavost přikládám ještě detail povrchu klobouku - jak se barví při poškození.


   198.43 kB    
SDIM3022_960.jpg
   SDIM3022_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: ne 10. srpen 2014 23:15
  Předmět: Boletus kluzakii - Hřib Kluzákův
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem konečně letos vyfotil pár druhů. Známá to hráz rybníku Luční vydala pár zajímavých a vzácnějších druhů.


   147.96 kB    
B.kluzakii.jpg
   B.kluzakii.jpg

_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1584
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: so 16. srpen 2014 9:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nevím jak je to s touhle houbou a jejím určováním ... Hřibů medotrpkých s lehce zarůžovělými stopami na klobouku už jsem (zejména po dešti) pár viděl.

Ale jestli něčemu říkat hřib Kluzákův, tak tomuto nálezu z roku 2008. V té době bylo poměrně dlouho sucho a růžové na klobouku bylo tolik, že z dálky jsme se k tomu hnali jako ke královákovi Smile



   198.83 kB    
6.8.2008, ČR
kluzak.jpg
   kluzak.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory