Zaslal: so 09. ledna 2010 8:08 Předmět: Pěstování na špalcích
Tož jsem po několika letech rozhodl, že letos na 100% začnu!!!
Dům jsme odizolovali proti vlhkosti, udělali nějaký ten jako chodník a zbyl pěkný záhon u plotu, kam v podstatě nejde přímé slunce. Od cesty jsou vysázeny rododendrony a ta nudlička mezi nimi a chodníkem je moje! Je to ca. 10 metrů dlouhý pás, kam bych rád nasázel naočkované špalky.
Otázka 1. Co pěstovat?
Tož chtěl bych rozhodně hlívu a asi i penízovku sametonohou a opěnku měnlivou. Příliš experimentovat nechci, resp. dejme tomu, že 25% místa věnuji experimentům a zbytek bych chtěl mít jako tutovku. Nějaké návrhy?
Otázka 2. Jaké špalky?
Obecně se píše, že buk je dobrý na všechno a má dobré výnosy. Tož budu letos po lese hledat buky a pak uhánět hajného/správce. Mám však i jabloň a jasan - má s nimi někdo zkušenost? Kolik jich budu potřebovat? Jak daleko od sebe? Průměr 15-20 cm nebo víc? Jaké délky?
Otázka 3. Kde vzít sadbu a jakou?
Otázka 4. Jak "zasít"?
Otázka 5. Jak a kdy "zasadit"?
Otázka 6. Jak se o "sad" starat?
Poradíte? Časem přidám obrázky a postupy, které jsem použil, a výsledky, kterých jsem dosáhl. Pojďte to zkusit také
Zaslal: so 09. ledna 2010 12:15 Předmět: Pěstování na špalcích
Chvályhodná iniciativa ...
Otázka 1. Co pěstovat?
Hlíva je stálice a z módy jen tak nevyjde, mimoto je to domácí druh a roste tudíž bezproblémově, kuchyňské využití je široké. Čili 75% na tutovku hlíva. Ostatní druhy bych zvažoval v první řadě podle druhu dřeva a dostupnosti sadby. Zkusil bych i šitake, dokáže přezimovat a je nááádherné.
Otázka 2. Jaké špalky?
Buk je univerzální dřevina, doporučuji. Dobrá je i bříza (podobá se složením dřeva buku), na hlívu docela ujde topol. Pozornosti bych doporučil jeřabinu - je snadno dostupná z probírek a třeba hlíva na ní docela dobře roste. Obecně bych u ovocňáků dával pozor na obsazení dřeva jinými dřevokaznými houbami. Z přírody zdravé dřevo ovocných dřevin těžko seženeš a v zahradách se kácí přestárlé a nevitální stromy... Často už bývá obsazeno O jasanu se toho mnoho nepíše a zkušeností asi mnoho není. Dle mého názoru pro hlívu možná ano, pro další houby je to asi riziko.
Rozměry - v literatuře se z toho dělá celkem věda. Podle mne zbytečně. Větší průměr je lepší. Na délce v podstatě nezáleží. Čím větší průměr, tím kratší kusy mohou být (skoro i musí, jinak to neuzvedneš ). Počet libovolný, nesázel bych je k sobě blíž než 50cm.
Otázka 3. Kde vzít sadbu a jakou?
Kolíčky nekupovat v supermarketech. Moje zkušenost: jsou v neprůhledných obalech a to je problém - je jich tam obvykle jen 16, často staré a někdy i poškozený vnitřní fóliový obal = plíseň, fuj. Z toho pramení negativní reference na kolíčky. Mimo to jsou tam drahé. Dlouho jsem hledal dodavatele a našel, jsem spokojen, ostatní taky a za tyto kolíčky ručím. Zrnitá sadba je klasika, ale pozor aby nebyla stará. Kolíčky jsou podstatně odolnější ke skladování i transportu.
Nákupem u specialisty nic nezkazíš.
Otázka 4. Jak "zasít"?
Aniž si chci dělat reklamu, tak doporučuji navštíviti mé stránky - je tam víceméně všechno.
Otázka 5. Jak a kdy "zasadit"?
Zrnitou sadbu doporučuji "na plocho", kolíčky naprosto jednoduše = navrtat+zatlouct+zalepit. Duben bude myslím ta nejlepší doba.
Otázka 6. Jak se o "sad" starat?
Pokud budou mít špalky z vrchu stín a zespodu vláhu, pak pokud možno nijak. Maximálně v hodně horkém létě zalít. _________________ "Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory