Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Tremella mesenterica - Rosolovka mozkovitá
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 10. ledna 2006 10:10
  Předmět: Tremella mesenterica - Rosolovka mozkovitá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rosolovka mozkovitá - Tremella mesenterica RETZ.

plodnice žlutá až zlatožlutá, později až žlutooranžová, rosolovité a zprohýbané laloky, vzhledově připomínající mozek, obvykle do 5 cm. Roste na spadných větvích listnatých stromech, především prý duby a buky, ale též na větvích habru, javorů, vrb či topolů. Někdy je uváděna jako jedlá, jindy jako nejedlá. Podobná je rosolovka listová (Tremella foliacea), která je však obvykle tmavší a větší.

Na fotografii je plodnice asi 15×35 mm na delší straně. Nalezl jsem ji 8.1.2006 na spadlé větvi topolu kanadského, ale spíše prý to byla vrba bílá (Salix alba) v torzu lužního lesa u Labe nedaleko Děčína.

trocha poezie:

Rosolovka mozkovitá

Jednou našel Dolenský
větev z topol kanadský.
Na ní žlutý chrchel
určil Martin Chochel.



   240.52 kB    
Rosolovka mozkovitá, 8.1.2006, torzo lužního lesa, topol kanadský, nedaleko Děčína.
RosolovkaMozkovita.jpg
   RosolovkaMozkovita.jpg


Naposledy upravil Bob dne po 16. ledna 2006 11:22, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 10. ledna 2006 15:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Posílám taky nějaké slimáky. Rostly na habrových větvích. První obrázek je vzácný případ, kdy je fotka s bleskem jakštakš k dívání.


   118.96 kB    
Rosolovka mozkovitá - Tremella mesenterica, Řepiště, Zaryje, 7.7.04. Velmi světlá plodnice, albín.
P7070145.jpg
   P7070145.jpg

   112.05 kB    
Rosolovka mozkovitá - Tremella mesenterica, Řepiště, Zaryje, 28.11.04.
PB280161.jpg
   PB280161.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 10. února 2006 16:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mat60 ... jsi si jist, že ta tvá druhá fotka není ta listová? Mohl by jsi uvést jak byly plodnice veliké ... doplňuji to v atlase ... připiš to sem, já to pak upravím a tady smažu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 13. února 2006 9:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bob napsal:
Mat60 ... jsi si jist, že ta tvá druhá fotka není ta listová? Mohl by jsi uvést jak byly plodnice veliké ... doplňuji to v atlase ... připiš to sem, já to pak upravím a tady smažu Smile


Ta žlutá měla cca 5 cm průměr a listová to zcela určitě není. Nedařilo se mi utrefit tu správnou zlatožlutou barvu. A ta světlá byla trochu menší - cca 3 cm průměr. Loni pozdě na podzim jsem se chystal, že je nafotím pořádně a místo toho bylo napřed dost sucho a pak koncem listopadu nasněžilo a sníh drží pořád. A máme ho tu těď cca 50. Místo focení shazuju sníh ze střech. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jurášek



Založen: 02. 02. 2006
Příspěvky: 280
Bydliště: Hlučín

PříspěvekZaslal: út 14. února 2006 23:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Chlapi, zajímalo by mě, jestli jste rosolovku už někdy jedli. Já ji našel bezpočet krát, ale odvahu k nějaké kuchyňské úpravě jsem dosud neměl. Jen tak naokraj, ju. Jur.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: st 15. února 2006 9:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jurášek napsal:
Chlapi, zajímalo by mě, jestli jste rosolovku už někdy jedli. Já ji našel bezpočet krát, ale odvahu k nějaké kuchyňské úpravě jsem dosud neměl. Jen tak naokraj, ju. Jur.


Já jsem ji nejedl, ale z ověřených zdrojů mám informaci, že to moc nestojí za to. Je prý zcela bez chuti a zápachu. Wink A je na Prajzké taky tolik sněhu? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st 22. března. 2006 19:09
  Předmět: Rosolovka mozkovitá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dnes jsem po svých toulkách lesem našel několik kousků této úžasně fotogenické houby. No řekněte není krásná?


   57.35 kB    
rosolovka mozkovitá 14.jpg
   rosolovka mozkovitá 14.jpg

   75.24 kB    
rosolovka mozkovitá 16.jpg
   rosolovka mozkovitá 16.jpg

   60.79 kB    
rosolovka mozkovitá 28.jpg
   rosolovka mozkovitá 28.jpg

   182.24 kB    
rosolovka mozkovitá 31.jpg
   rosolovka mozkovitá 31.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda



Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 676
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: st 22. března. 2006 19:17
  Předmět: rosolovka
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nádhera - na čem to rostlo? Question Shocked
_________________
jp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Luboš
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st 22. března. 2006 19:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na mrtvých větvích z dubu a zřejmě habru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 22:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přidávám pár fotek z posledních dní.Rostly na odumřelých větvích habru a dubu poblíž Jehnických rybníků.


   57.35 kB    
Jehnické rybníky 22.3.2006
rosolovka mozkovitá 14.jpg
   rosolovka mozkovitá 14.jpg

   75.24 kB    
Jehnické rybníky 22.3.2006
rosolovka mozkovitá 16.jpg
   rosolovka mozkovitá 16.jpg

   83.61 kB    
Jehnické rybníky 23.3.2006
rosolovka mozkovitá 33.jpg
   rosolovka mozkovitá 33.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal



Založen: 08. 01. 2006
Příspěvky: 23
Bydliště: Chrastava, okr. Liberec

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 23:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Luboš napsal:
Přidávám pár fotek z posledních dní.Rostly na odumřelých větvích habru a dubu poblíž Jehnických rybníků.


Teda to je nádhera, Luboši!

Jinak já se mohu pochlubit tím, že jsem rosolovku jedl - syrovou a opláchnutou jsem jí ozdobil kopečky rýže. Opravdu je téměř bez chuti, ale krmi osvěžila, a to nejen opticky. Jo a šlo o tu Bobovu plodnici ze zdejšího vůbec prvního snímku. Heč, Bobe Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 05. dubna 2006 10:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V jednom atlase jsem náhodně narazil na informaci, že rosolovka mozkovitá ztrácí barvu po vytrvalých deštích. Takže takoví ty albíni jsou asi jen dobře umytí jedinci Smile Můžete to potvrdit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 06. dubna 2006 8:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bob napsal:
V jednom atlase jsem náhodně narazil na informaci, že rosolovka mozkovitá ztrácí barvu po vytrvalých deštích. Takže takoví ty albíni jsou asi jen dobře umytí jedinci Smile Můžete to potvrdit?


Já jsem zase v jednom atlase vyčetl, že sice rosolovky po deštích barvu ztrácí, ale že existují i albíni tak říkajíc od přírody. Takže si nevybereš Laughing. Taky jsem v nějakém atlase vyčetl, ře i rosolovky mozkovité jsou nejspíše cizopasné houby, cizopasící na pevnících. Confused Laughing.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 05. června 2006 9:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zase rostou rosolovky Laughing


   154.04 kB    
Paskov, Vrbina, 4.6.06. (c) mat60
DSCN5214.jpg
   DSCN5214.jpg

   129.25 kB    
Paskov, Vrbina, 4.6.06. (c) mat60
DSCN5216b.jpg
   DSCN5216b.jpg

   144.15 kB    
Paskov, Vrbina, 4.6.06. (c) mat60
DSCN5218.jpg
   DSCN5218.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne 11. června 2006 22:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jezeřany 2006


   146.61 kB    
Rosolovka mozkovitá - Tremella mesenterica (3).jpg
   Rosolovka mozkovitá - Tremella mesenterica (3).jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory