Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Katalog lokalit
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Kancelář - Vše ohledně provozu těchto stránek
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martin Chochel
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 108
Bydliště: Děčín, Malá Veleň, Ostrov nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2005 14:00
  Předmět: Katalog lokalit
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vážení kolegové, předpokládám, že nejsem jediný, s kým Bob komunikuje v ?kuloárech?, zde je výsledek jedné takové diskuse: Nápad na vytvoření jakéhosi katalogu houbařských a mykologických lokalit. Když mi zašlete požadovaná data (viz níže), budu na tom horlivě (jak to půjde pracovat, abych to sjednotil a vytvořil použitelné výstupy třebas s mapou. Vítány jsou fotografie, geologii a přírodní podmínky jsem schopen vygenerovat z GISu. Tak do toho!

Zasílejte e-mailem tyto údaje:
? lokalizace (kraj)
 zpřesnění lokalizace (město, komunikace apod.)
 popis geologických podmínek (alespoň nějaké konstatování, poznámka o typu skály, která se někde objevuje, cokoliv)
 popis složení lesa (třeba foto/a, podle kterých se dá určit druh stromu, klidně záběr na směs čerstvě spadaného listí)
 popis terénu (cokoliv, z kopce do kopce, blátivé cesty ? prostě vše, co vás napadne
 houby ? alespoň 10 základních druhů a v jakém množství rostou + zajímavosti. Množství druhů meze nekladu.
 poznámka ? zde může být cokoliv

_________________
Martin Chochel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Chochel
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 108
Bydliště: Děčín, Malá Veleň, Ostrov nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2005 14:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ten e-mail: chochel.m@seznam.cz
_________________
Martin Chochel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2005 15:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Čoveče já mám pocit, že je to sice super nápad a byl by jistojistě užitečný nejen pro houbaře ale i pro ekology a vědce obecně. Nemohu však smlčeti obavu, že pro naší skupinku je to úkol nadlidský. Možná by stálo za hřích zauvažovat spíše nad vybudováním nějakého webového produktu, který by umožňoval vkládat tyto údaje všem houbařům a mykologům z nejen ČR. Možná by o takový produkt měl zájem i ČMS a možná by se na takový projekt dali sehnat i peníze například od GAČR.

Ohledně použitelnosti naší skupinky v této věci bych to spíše viděl jinak. Nevím jak ostatní, ale neumím určit všechny houby co najdu ... či spíše existují dokonce takové, co sice né bezpečně, ale zkrátka poznám i já. No a takových jako já je nás možná více. Zkrátka myslím, že v rámci naší skupinky by bylo super spíše spojit síly a udělat nějaké takové mapovací výlety, kdy všichni sbírají a fotí víceméně samostatně či skupinka houbařů s velitelem mykologem nezávisle, a pak společně určí a přiučí se tím, a sepíšou nějakou tu zprávičku, kterou zaarchivujeme. No, to je zhruba má hrubá představa jak na to, ale to je jen můj názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2005 16:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To není vůbec špatný nápad. Někdy to tak i dělám, tedy to, že posbírám co najdu a pak doma ten jedovatý košík určuji. Možná by byly vhodné i údaje o počasí tak -7 až -14 dní, nebo o podmínkách, které na onom místě jsou. Také by možná bylo vhodné definovat nějakou "lidskou" stupnici hojnosti výskytu. Ono psát 1 hřib/km2, nebo 2 muchomůrky/hod. je sice přesné, ale nikdo to nezměří. Mám na mysli něco jako u mraků, každý koukne na oblohu a řekne třeba "polojasno" a přitom určitě neměří kolik oblohy mraky skutečně zabírají a neporovnává to s tabulkami. Něco třeba jako - velmi hojný, hojný, běžný, vzácný, velmi vzácný - i když zrovna tady to vzácný navozuje domění vzácnosti druhu. Možná už někdo něco podobného v minulosti vymyslel, možná teprv vymyslí, možná to budete vy Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2005 16:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přesně tak jsme to udělali na srazu houbařů v Krkonoších: Sebrali jsme každou prašivku a večer si udělali výstavu hub. Nejaktivněji si při určování počínal Živý atlas, před kterým jsem musel hluboce smeknout, protože ve svých 9 letech zná skoro stejně druhů jako já ve 42.


   Výstava.jpg
Photo by Monika :-)
Výstava.jpg
   78.06 kB  
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2005 17:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To je určitě dobrý nápad Exclamation ještě se přimlouvám za zeměpisné čtverce jak to děláme v entomologii a jak jsem postřehl i Papoušek je to neocenitelná věc . Entomologická společnost vydala katalog kde má číslo pomalu každý kámen.Bohužel jen Čechy a Morava , Slovensko stále chybí a neb se stále cítím federálním občanem tak mě to mrzí, docela často tam jezdím na brouky Very Happy .
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: út 11. dubna 2006 8:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jiří Véle napsal:
... zeměpisné čtverce jak to děláme v entomologii a jak jsem postřehl i Papoušek je to neocenitelná věc . Entomologická společnost vydala katalog kde má číslo pomalu každý kámen ...


Nemáte někdo přepočet těchto zeměpisných čtverců do souřadnicového systému S-JTSK (Křovák) ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út 11. dubna 2006 11:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přepočtem do stř.evropské map.sítě sem se nedávno dlouho zabýval. Ono je velký problém najít "rozsíťovanou" mapu republiky. Nakonec jsem přišel na to že taková mapa je přímo pod nosem v Biolibu http://www.biolib.cz/cz/toolKFME - ovšem ne v takový podobě jak bych si představoval, ale dá se tam po zadání zeměpisných souřadnic vygenerovat o který čtverec v map. síti se jedná. No a souřadnice seženem jednoduše a velice přesně (podle mě tak+-20m možná i přesněji) v Beta mapě http://www.mapy.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 11. dubna 2006 11:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V jaké síti jsou ty čtverce orientované? Pokud je potřeba přepočítávat Křovákovy do klasických zeměpisných souřadnic (WGS-84) nebo naopak, pak je to dost brutální záležitost, kterou v běžných programech jako je Excel atd není možné s dostatečnou přesností provádět Twisted Evil. Jeden z mých kolegů to dlouhodobě řešil a zasekl se, pokud vím na chybě cca 2m Laughing.

Někdo tady i nadhodil myšlenku přiřazovat ke čtvercům geologii, resp. horninový typ z mapy. Jako vystudovaný geolog musím říct, že je to dost nesmyslná myšlenka. Mnohá území jsou tak komplikovaná, že to bude jenom loterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út 11. dubna 2006 13:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mluvil jsem o středoevropské botanické map.síti která je si myslim pro záměr mapovat výskyt hub asi to nejlepší. Jak znam houbaře pochybuju že by někdo měl chuť zveřejnit místo nálezu na metr přesně... Smile Jenže nevim kde jí sehnat, to co je na biolibu je hodně hrubý, chtělo by to aby bylo vidět i rozdělení jednotlivých čtverců. Pak by se dal vytvořit seznam hub kde by za každou houbou byli uvedeny čtverce ve kterých byla nalezena. To teoreticky můžem spustit klidně hned při použití postupu který sem popsal v horním příspěvku.
Kdo má doma atlas od Tomáše Papouška tak je to ta map.síť na straně 7.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út 11. dubna 2006 13:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pro ty z Vás kteří "Papouška" nemají přikládám jeho mapku. Např. Č.Budějovice se nacházejí ve čtverci 7052b. Takhle nějak by asi mohl seznam lokalit fungovat.


   209.47 kB    
zdroj: ing.Tomáš Papoušek - "Velký fotoatlas hub z jižních čech" str. 7
11.04.2006 003.jpg
   11.04.2006 003.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: út 11. dubna 2006 14:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

citace:
První dvě číslice (62) se vypočítají pomocí vzorce 559,5-10r, tedy pomocí rovnoběžkové
souřadnice, zeměpisné šířky. Hradu odpovídá rovnoběžka r = 49º42,4'=49,71º.
Počítáme: 559,5-10r = 559,5 ? 10×49,71 = 559,5-497,1 = 62,4 > 62, kde znaménko větší (>)
odpovídá dolním podčtvercům, tedy c?d.
Poslední dvě číslice (55) se vypočítají pomocí následujícího vzorce: 6p-34,5. Hradu
odpovídá poledník p = 14º53,4' = 14,89º. Počítáme: 6p-34,5 = 6×14,89-34,5 = 89,34-34,5 =
54,84 < 55, kde znaménko menší (<) tentokrát představuje levé podčtverce, tedy a?c.
Nyní spojíme všechny naše výpočty dohromady, 62, 55, (c?d), (a?c). Vlašim-hrad leží ve čtverci
6255c.


Zjednodušeně řečeno tak dostanete střed čtverce a podle toho jestli zaokrouhlujete nahoru nebo dolu a doleva nebo doprava, dostanete "abcd". Je z toho vidět, že to není síť čtvercová (10´ délky × 6´ šířky, cca 11x12km) ani rovnoběžná (Země je kulatá). Převod na "pravoúhlého a placatého Křováka" v geodetické přesnosti je asi opravdu brutální a pro naše potřeby by taková přesnost stejně neměla smysl.

Jelikož to vychází z WGS-84 není nic jednoduššího, než si klasické čtverce rozřezat na 6x10 políček.

Takže se ptám znovu a jinak: Nemáte někdo alespoň přibližné S-JTSK souřadnice klasických zeměpisných čtverců, nebo rovnou nějaký vektorový soubor co je obsahuje (dgn, dwg, shp, dxf, mif ...)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: ne 16. dubna 2006 15:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem si nakonec odpověděl sám Very Happy
nejprve jsem si vypočítal souřadnice mapových čtverců, názvy čtverců a jejich umístění. Potom jsem to v programu DoKrovi převedl z WGS-84 do S-JTSK a sehrál s volně dostupnými geodaty ČR. Porovnával jsem to s několika výřezy na netu a sedí to nachlup. Nevím čím je to způsobeno, ale Papoušek to má o pár kilometrů ujeté, možná vycházel z jiného systému.

Zde je to v plné velikosti (1,8MB-jpg).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
flassch



Založen: 15. 04. 2006
Příspěvky: 448
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: st 10. května 2006 21:12
  Předmět: Identifikace a záznam lokalit
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V posledních několika dnech jsem si kladl otázku, a to jak si zaznamenáváte lokality nálezu?

Podle postřehů, které jsem pochytil asi většina z Vás nosí lokalitu v hlavě, nebo se pletu?

Zaznamenáváte někdo lokality např. do map, nebo jednoduchých náčtků.

Nebo někdo doběhl pokrok a používá GPS?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivo



Založen: 08. 02. 2006
Příspěvky: 124
Bydliště: Jeseníky

PříspěvekZaslal: st 10. května 2006 22:13
  Předmět: Mapa
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Už před časem jsem vznesl na nahouby.cz tento dotaz:

"Vážení vášniví nadšenci houbaření, měl bych na Vás dotaz. Neví náhodou někdo z Vás, kde by se dala sehnat "Orientační mapa ČR se středoevropskou botanickou mapovací sítí? Tuto mapku, ale jen pro jihočeskou oblast, používá pan Papoušek ve svém novém Velkém fotoatlase hub a u každé fotografie uvádí souřadnice z této mapky."

Na to se mi ozval Jethro, využil jsem jeho rady, ale výsledek byl nula.
Reakci Jiřího Velého jsem jaksi zazdil a přitom ta by mohla být ona očekávaná. Dodatečně se omlouvám a je-li to možné, rád bych onu mapu omrknul.

_________________
Dík, Ivo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Kancelář - Vše ohledně provozu těchto stránek Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory