Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Strophariaceae / Hypholoma
Klobouk Klobouky mívají průměr 2-8, max. 10 cm a jsou v mládí kulovité, pak bývají široce vypouklé až rovné, někdy s nízkým hrbolkem ve středu. V mládí je okraj podvinutý, pak někdy ve stáří je i vyzvednutý. Barvu mívají cihlově červenou se světlejším okrajem. Postupně přechází na skořicovou.
Hymenofor Lupeny jsou hrubě přirostlé a nekdy i vystoupavé, husté. Barvu mají napřed bílou až bledě krémovou, žlutavou, někdy olivově žlutavou a postupně od dozrávajících spór kalně šedou a nakonec tmavě purpurově šedou.
Třeň Třeně mívají velikost 5-9 x 0.5-1 cm a jsou rovné, tuhé, v mládí plné a bledě vodově šedé, pak žlutavé a nakonec u báze rezavě hnědé. Pod prstenem jsou třeně vláknité. Velum je vláknité až pavučinaté a zanechává na třeni řídký prsten.
Dužina Dužina je poměrně tlustá, tuhá, krémová, bledě hnědavá, skoro bělavá. Ve stáří je až žlutá. Je bez zápachu. Chuť bývá ostrá, svíravá.
Výtrusy Výtrusný prach je purpurově hnědý nebo tlavě vínově šedý. Spóry mají velikost 6-7.5 x 3.5-4 um a jsou eliptické, hladké.
Výskyt Roste hojně v hustých trsech jebo skupinách na starých pařezů a kmenech listnatých stromů nebo v jejich okolí. Hojná je hlavně na dubovém dřevu.
Použitelnost Bývá hodnocena jako nejedlá, podezřelá nebo i slabě jedovatá.
Zaměnitelnost Hlavně ve stáří, kdy nemá typicky cihlové zbarvení je zaměnitelná s ostatními třepenitkami. Třepenitka svazčitá - Hypholoma fasciculare bývá dosti výrazně žlutěji zbarvená, lupeny má sírově nebo nazelenale žluté a je silně hořké chuti. Třepenitka maková - Hypholoma capnoides má obyčejně jinak zbarvené lupeny (makově šedé) a nemívá červenou barvu klobouků, ale bledě žluté a není hořké chuti.