Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Pluteaceae / Pluteus
Klobouk Klobouky mívají průměr 4-12 cm. V mládí jsou vypouklé, pak se rozvinují a jaou skoro ploché s malým a plochým hrbolkem ve středu. Okraje bývají někdy ojíněné. Barvu mají tmavohnědou až černou. Někdy bývají radiálně žíhané černavými vlákny.
Hymenofor Lupeny bývají husté, široké (až 1 cm) a mívají napřed bílou nebo bělavou barvu. Dozráváním výtrusů se barví růžově. Hrany lupenů jsou zbarveny tmavohnědě až černohnědě.
Třeň Třeně mívají velikost 5-12 x 0.5-1 cm. Jsou rovné, příp. rozšířené směrem dolů: barvu mívají bělavou s tmavohnědými vlákny. Třeně stářím netmavnou. Velum není přítomno. Zápach bývá nasládlý nebo houbový, chuť poměrně příjemná, houbová.
Výtrusy Výtrusný prach je růžově hnědavý. Výtrusy mají velikost 6-7.8 x 4.4-5.6 um. Jsou skoro bezbarvé, oválně eliptické, nebo až slzovité, hladké, tenkostěnné, obsah je zrnitý.
Výskyt Roste jednotlivě na větvích a pařezech konifer. Vzácně je udáván výskyt i na dřevu listnatých stromů.
Použitelnost Je to jedlá houba, není ale příliš kvalitní.
Zaměnitelnost Značně podobná je štítovka jelení - Pluteus cervinus, která se makroskopicky odlišuje prakticky pouze stejnobarevně zbarvenými lupeny, bez tmavého ostří a růstem především na dřevu listnatých stromů. Více - méně podobných hub je ale celá řada.
Nejdůležitější diagnostické znaky štítovky černolemé jsou: Velky, tmavý klobouk, husté lupeny s tmavohnědými hranami, skoro bílý třeň, který je pokrytý tmavohnědými vlákny, růžově hnědý výtrusný prach, růst obvykle na dřevu konifer, oválné až skoro eliptické výtrusy, pleurocystidy s 2-5 rohovitými výrůstky.