Vytváří polokulovité až skoro kulovité stromata rezavé barvy na kůře hlavně buků. Stromata mají často viditelné a nápadné perithecia na povrchu. Velikost stromat bývá 2-9 x 1.5-7 mm. Povrch bývá rezavý až hnědý s oranžově červenými granulemi pod povrchem, které poskytují oranžový extrakt v KOH. Hmota uvnitř, pod vrstvou s peritheciemi je černá, masívní a až 6 mm tlustá. Někdy na mladých plodnich vyvinut povlak anamorf, které pak jsou sametové, lískově hnědavé barvy. Pěkně rezavě červěné zbarvení je vyvinuto pouze u relativně mladých plodnic. Stářím se postupně mění na černohnědou až černou.
Výtrusy Výtrusy (askospory) jsou tmavě hnědé, nesouměrně elipsoidní, často srpovité. Velikost je 10-15 x 4.8-6.8 um. Vřecka mají velikost 135-180 x 7-10 um s amyloidním apikálním okrajem.
Výskyt Jedná se o primární saprofyt rostoucí na kůře větví nebo kměnů především buků, méně i na kmenech olší. bříz, habrů, topolů, dubů, jeřábů a lip.
Použitelnost Nejedlý.
Zaměnitelnost Relativně mladé plodnice s v typickou barvou jsou poměrně snadno poznatelné svými hemisferickými stromaty s červenooranžovými granulemi pod povrchem a oranžovým extraktem v KOH a růstem předevím na kůře buků. Může byt snadno zaměněn za dřevomor Howeiův - H. howeianum, který má podobná stromata, roste ale především na kůře jiných stromů, má menší výtrusy a stromata u tohoto druhu jsou skoro vždy asociována s výrazným povlakem anamorf. Dosti podobný může být i Hypoxylon rutilum, který mívá oranžovou barvu, roste na různých listnatých stromech. Odlišuje se mimo jiné zvlaštní nasládlou vůni u čerstvých plodnic.