Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Mycena
Klobouk Klobouky mívají průměr 2-5, max. 6.5 cm a bývají napřed vypouké nebo tupě poklicovité a postupně až široce vypouklé nebo i ploché. Někdy mívají i nadzvednutý okraj. Jsou hygrofánní a mívají barvu v různých odstínech růžové, lila, šedé, modrošedé, někdy přecházející až do modrozelené s žlutavým středem. V typickém zbarvení mívají klobouky fialový nebo modrofialový odstín. Některé barevné variety mají samostatné jména (var. alba, var. purpurea, f. lutea atd.).
Hymenofor Lupeny jsou přirostlé a mívají obvykle zbarvení klobouku. Někdy jsou šedivější nebo i bělavé.
Třeň Třeň mívá délku 3-7, max 10 cm a tloušťku 0.2-0.7 cm. Bývá rovný nebo rozšířený ve spodní části a je dutý, hladký nebo ojíněný ve spodní části. Barvu mívá bledou nebo má barvu klobouku.
Dužina Dužina bývá měkký a tenká, ale tlustší ve středu klobouku. Barvu mívá slabě nafialovělou nebo namodralou. Chuť i zápach je ředkvičkový.
Výtrusy Výtrusný prach je bílý. Výtrusy mají velikost 5-9 x 3-4 um a jsou eliptické, hladké, amyloidní.
Výskyt Roste značně hojně, jednotlivě i ve skupinách na dřevu a lesním opadu v listnatých i jehličnatých lesích.
Použitelnost Je slabě jedovatá. Obsahuje malé množství muskarinu.
Zaměnitelnost Je zaměnitelná za celou řadu drobných fialově nebo růžově zbarvených hub. Zaměnitelná je především s lakovkou ametystovou - Laccaria amethystea, někdy je zaměnitelná dokonce se špičkou obecnou - Marasmius oreades. Důležitý pro odlišení helmovky ředkvičkové je ředkvičkový zápach, který u mladých plodnic bývá dosti silný. Nejpodobnější zřejmě ale je helmovka narůžovělá - Mycena rosea, která má také ředvičkový zápach. Bývá ale poněkud větší a nemívá nafialovělé, ale čistě růžové zbarvení bez modravých odstínů. Značně podobná je i Mycena pelianthina - Helmovka zoubkatá u které lupeny mají purpurově černé ostří a má nasládký, květinový zápach.