Plodnice - stromata rostou na kůře i odkorněném dřevu. Jsou poduškovité a často spolu srůstají v relativně rozsáhlé pokryvy. Naspodu přirostlé nebo i mírně odškrcené. Na povrchu jsou výrazné peritheciální hrbolky a papily - ostioly, což způsobuje, že povrch plodnic se jeví jako hrbolatý, příp. ledvinitý. Plodnice mívají 4-25 mm v průměru a 2-5 mm na výšku. Barva plodnic se s stářím poněkud mění. Mladé plodnice mají sepiově hnědavou až jantarovou barvu, která postupně přechází v kaštanovou až jsou zcela černé. V extrakt V KOH má hnědou až jantarovou barvu.
Výtrusy Výtrusy - askospory jsou světle až tmavě hnědé, nesouměrně eliptické, často srpovitě prohnuté. Velikost je 8.8-10.3 x 3.7-4.9 um.
Výskyt Roste hojně na odumřelých větvích i odkorněném dřevu bříz, olší a lísek, případně i na ptačích třešních, trnkách a jeřabinách.
Použitelnost Nejedlý.
Zaměnitelnost Jedná se o běžný a dosti charakteristický druh dřevomoru. Podobný je snad jen H. cohaerens a H. cohaerens var. microsporum, které ale rostou na jiných hostitelích (buk, resp. dub, jedlý kaštan)