Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Cortinarius
Klobouk 50-100mm v průměru, zprvu polokulovitý, pak sklenutý, nakonec ploše rozprostřený (někdy se širokým a tupým hrbolem), okraj klobouku dlouho podvinutý a značně zprohýbaný, za sucha hedvábně lesklý, za vlhka slizký, zamlada světle žlutookrový v dospělosti až okrově hnědý.
Na okraji klobouku ulpívají zbytky relativně husté bílé pavučinky.
Hymenofor Lupeny dosti husté, nízké, úzce přirostlé, v mládí krémové, se zubartým ostřím, v dospělosti rezavě hnědé.
Třeň 50-100x10-15mm, válcovitý, na bázi někdy ztlustlý, ale nevytvářející odsedlou hlízu, v mládí bílý postupně okrovějící, pokrztý zbytky bílého vela. Na bázi třeně je bazální plsť s fialovým až růžovým odstínem.
Dužina Bílá, s namodralým odstínem v třeni, mírná, bez výrazného pachu.
Výskyt Roste roztroušeně, ve skupinách až shlukovitě, převážně pod jehličnany vz. i pod listnáči na kyselém substrátě. Plodnice se často zakládají pod vrsvou opadu. IX-XI
Použitelnost Podle Papouškova Atlasu jedlý, ale já bych pavučince moc neriskoval :-)
Zaměnitelnost Patří do podrodu Phlegmacium (Pahřib), sekce Phlegmacium.
Husté, krémové lupeny, v mládí bez fialového odstínu, +-bílý třěň se slabě fialovějícím bazálním myceliem, okrově rezavý (nikoli žlutý) klobouk, tvar a ornamentika výtrusů a růst v jehličnatých lesích charakterizují tento druh. Určovámí pavučinců je nicméně vždi dost komplikované.