Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Gasterales / Geastrum
Plodnice
Jedná se o nejhojnější a pravděpodobně také největší hvězdovku. Patří, stejně tak jako všechny hvězdovky mezi břichatkovité houby - podtřída Gasteromycetidae. Plodnice jsou zpočátku kulovité nebo spíše cibulovitého tvaru, 3-6 cm velké a vyvíjejí se těsně pod povrchem země. Barvu vnějšího povrchu v tomto stádiu mají tmavohnědou, černohnědou až okrově hnědou. Následně cibulovitý útvar na povrchu puká, odděluje se vnější od vnitřní okrovky s teřichem. Takto vzniká 5-7 hvězdicovitých cípů, které mívají světle béžovou barvu. Při tom se plodnice také dostávají na povrch. Patrně z důvodu nedostatečné pružnosti ramen u této hvězdovky postupně podélně nebo i příčně praskají a vytvářejí typický límec kolem teřichu. Límec je tvořen vnitřní částí vnější okrovky. Průměr zralé, rozvinuté plodnice bývá 6-10 max. 12 - 15 cm. Vnitřní část ? teřich bývá zploštěle kulovitý a je na povrchu tvořen hladkou nebo jemně ojíněnou, béžovou vnitřní okrovkou. Uvnitř obsahuje výtrusy. Teřich má na vrcholu otvor - ústí pro uvolňování výtrusů. Toto ústí je bradavkovitě vystouplé a je vždy lemováno bílým kroužkem. Výtrusy se z teřichu uvolňují mechanickým působením vodních kapek při dešti.
Výtrusy Jsou světle až tmavě hnědé, výrazně bradavičnaté, 3.5 až 4 um velké.
Výskyt Jedná se sice o pravděpodobně nejhojnější hvězdovku, roste ale hojněji jen místy. Nejčastěji se vyskytuje v létě a na podzim ve starých listnatých lesích a v parcích s humózní zeminou, tvořící se z listového opadu. Plodnice poměrně dlouho vytrvávají, někdy až do jara.
Použitelnost Hvězdovka trojitá, podobně jako ostatní hvězdovky jsou nejedlé. Mívá začerstva poněkud nepříjemou chuť i zápach (žluklý rybí tuk).
Zaměnitelnost Především pokud nemá vyvinutý typický límec, může být zaměněna za některé podobné hvězdovky. Hvězdovka brvitá - G. fimbríatum bývá značně menší, nemá límec ani kroužek kolem ústí, ale mívá ho roztřepené. Hvězdovka červenavá - G. rufescens mívá červenavě zbarvenou dužinu, má jinak tvarované ústí bez kroužku. Ostatní hvězdovky bývají menší, daleko vzácnější a vyskytují se v jiných biotopech.