Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Marasmius
Klobouk Klobouk mívá průměr1-3.5 cm. Je polokulovitý, zvoncovitý. Mívá tmavě žlutohnědou až skořicovou barvu, tmavší na okrajích. Je hladký nebo někdy na okrajích částečně hygrofánní. Je tuhý a pružný. Usušený po zvlhčení oživuje svůj vzhled.
Hymenofor Lupeny jsou úzce přirostlé, řídké, hrubé, žlutobílé barvy, na okrajích žlutohnědé až hnědavé.
Třeň Třeň mívá 2-7.5 x 0.3-0.75 cm. Je relativně dlouhý a štíhlý. Bývá bělavý, bíle ojíněný na vrcholu, žlutohnědý níže a červenavě hnědý ve spodní polovině. Dole s bledě žlutým nebo bílým myceliem. Je sychý, velmi hladký, lesklý, ohebný až chrupavčitý nebo časem i rohovinovitý. Údajně červené barvivo střední zóny třeně zelená v roztoku KOH.
Dužina Dužina v klobouku je bledě hnědá. Zápach je někdy pronikavý, zemitý a chuť nemá výraznou nebo slabě alkalickou s ostrou příchutí.
Výtrusy Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou 8-9 x 3-5.5 um velké, široce eliptické, slzovité, někdy vřetenovité. Jsou hladké. Bazidia jsou 4 spórové. Na povrchu klobouku, třeně a lupenech jsou tvarově variabilní tlustostěnné cystidy - sety, dlouhé 20-110 um a jsou dextrinoidní. Na povrchu klobouku jsou cystidy metlovitého tvaru.
Výskyt Roste poměrně vzácně v trsech nebo skupinách na rozkládajícím se opadu v listnatých lesech.
Použitelnost Jedlost není příliš známa, většinou je hodnocena jako nejedlá.
Zaměnitelnost Lesklý postupně tmavnoucí třeň je dost typický. Pravděpodobně je nezaměnitelná.
Hlavní znaky jsou suchý, hladký klobouk, který je tmavě žlutohnědý až skořicový, úzce přirostlé lupeny, řídké a hrubé lupeny žlutobílé barvy, hnědnoucí na okrajích. Dále je to suchý, lesklý třeň, který je bíle ojíněný nahoře a červenohnědý ve spodní části. Roste na opadu listnatých stromů.