Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Coprinaceae / Panaeolina
Klobouk Klobouky mívají 1-2 cm v průměru a jsou v mládí zvoncovité až vypouklé s podvinutým okrajem. Po dozrání jsou široce vypouklé, někdy kuželovité a obvykle zonální (tmavě hnědá barva, při vysychází přechází na světle až jílovitě hnědou; světlejší až rezavě zbarvený střed, tmavnutí k směrem k okraji, samotný okraj opět světlejší). Klobouky jsou za vlhka kouřově hnědé až kalně kaštanové. Je výrazně hygrofánní. Za sucha se scvrkávají a jsou až kožovitě krabaté.
Hymenofor Lupeny jsou přirostlé, husté. Jsou v mládi napřed světle hnědé, pak postupně tmavě hnědé a slabě skvrnité od nepravidelně dozrávajících výtrusů.
Třeň Třeně jsou 40 až 80 mm dlouhé a 2-3.5 mm tlusté. Jsou rovné, opýřené, žíhané a stočené směrem k vrcholu. Barvu mají bledě žlutavou a stářím tmavnou od báze nahoru. Závoj je nevýrazný nebo chybí.
Výtrusy Výtrusy jsou drsné, citronovité s klíčním pórem, 12-15 x 7-8.5 um velké, výtrusný prach je tmavě hnědý, hnědočerný.
Výskyt Jedná se o kosmopolitní, velmi hojný druh. Roste od jara do léta, v závislosti na srážkách a to roztroušeně nebo i houfně v travnatých oblastech, na loukách, zahradách atd. Neroste na trusu jako většina kropenatců.
Použitelnost Jedná se o nejedlou nebo i slabě jedovatou houbu. Podle některých autorů obsahuje malé množství psychoaktivních látek z okruhu psilocybinu.
Zaměnitelnost Celá řada kropenatců je makroskopicky podobných. Většina z nich ale roste na trusu.