Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes /Homobasidiomycetes / Agaricales /Agaricaceae /Agaricus
Klobouk Velikost do 8 - 12 cm, je vypouklý, bílý, saténově hladký, lesklý. Zbarvuje se silně žlutě po poškození. Toto zbarvování je napřed sírově žluté a pak pomalu tmavne.
Hymenofor Lupeny jsou ve stáří patrně volné. Jsou stlačené, ostré až středně hrubé, vyšší ve středu, zakulacené na obou okrajích. Jsou napřed bílé, pak se zbarvují purpurově tmavohnědě a nakonec až černohnědě.
Třeň Bývá až 10 cm dlouhý, rovný, báze obvykle s ostře omezenou hlízou. Je dutý, bílý, hladký, suchý. Někdy je červenavě zabarvený nad prstenem. zabarvuje se žlutě po poranění. Prsten bývá bílý, někdy s nažloitlými skvrnami a mívá vločkovitě ztloustlá políčka naspodu. Není viditelně radiálně paprsčitý.
Dužina Relativně tlustá, bílá. Má anizovou nebo mandlovou vůni, chuť je příjemná.
Výtrusy Výtrusný prach je temně hnědý. Ty jsou 5-6.5 x 3.5-4.5 velké, hladké.
Výskyt Roste hojně, jednotlivě i ve skupinách v listnatých i jehličnatých lesích.
Použitelnost Je jedlý a chutný. U žloutnoucích pečárek, kam patří je udávana značně silná bioakumulace těžkých kovů, především kadmia a rtuti. Obsah Cd může u tohoto druhu i výrazně přesahovat 50 mg/kg sušiny (Kalač et al., 2004). Žloutnoucí pečárky by se proto měly konzumovat spíše v menších dávkách.
Zaměnitelnost Je lehce zaměnitelný za ostatní žloutnoucí pečárky, především za pečárku hlíznatou - Agaricus essettei, která je makroskopicky prakticky nerozlišitelná (roste spíše v jehličnatých, smrkových lesích, má trochu větší výtrusy - 7-8 um a poněkud výrazněji ohraničenou hlízu na třeni). Velmi podobná je i pečárka ovčí - Agaricus arvensis, která je větší, nemívá výrazněji hlízovitě rozšířenou spodní část třeně, dužina u ni žloutne jen málo a má spíše radiálně paprsčitou spodní stranu závoje. Roste především v jehličnatých lesích. Nepříjemná by mohla být záměna jedlé pečárky lesomilné A. silvicola za mírně jedovatou pečárku zápašnou - A. xanthodermus, která roste spíše v trávě, silně žloutně především ve spodní části třeně a má nepříjemný karbolový nebo fenolový zápach.