Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970 Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Gasterales / Scleroderma
Plodnice
Plodnice (teřichy) mívají průměr 2.5 až 5 cm a jsou nepravidelně skoro kulovité, často se zarovnanou vrcholovou částí. Plodnice se naspodu zúžují a přecházejí do poměrně dlouhé neplodné části podobné třeni, která bývá typicky žebrovaná. Vnější část plodnic - peridium je žlutavě hnědé, hladké a je pokryto malými umbrově hnědavými šupinami. Tenká, kožovitá pokožka ve stáří nepravidelně praská. Vnitřní část teřichu - gleba je nejprve bílá, pak až černá a rozpadá se na hnědošedý nebo olivově hnědý výtrusný prach, smíšený s vlákny.
Výtrusy Výtrusný prach je hnědošedý, olivově hnědý. Výtrusy jsou hnědé, kulovité, 10 až 14 um velké a jsou pokryté ostny nebo bradavkami o velikosti 1 um.
Výskyt Roste poměrně hojně na podzim, v září a říjnu na okrajích smíšených lesů, v příkopech a u lesních cest. Roste často pod duby, hlavně na písčité půdě.
Použitelnost Většinou je uváděno, že je jedovatý. Ve větším množství je dosti silně jedovatý. Malé množství, tj. několik koleček z čerstvé, mladé plodnice je možné použít jako koření.
Zaměnitelnost Pestřec obecný - Scleroderma citrinum se odlišuje přitomností třeni podobné stopce na spodní části plodnic a hrubší vnější okrovkou >1 mm. Dosti podobný je pestřec jamkatý - prášivkovitý - Scleroderma areolatum, který bývá menší, má naspodu plodnic jen vzácně vyvinutou třeni podobnou část a delší ostny na výtrusech (až 2 um). U Scleroderma areolatum mívají kulovité plodnice naprodu přímo narostlá hyfová vlákna a okrovka bývá i hladší. Dosti podobný je také měcháč písečný - Pisolithus arhizus, který se odlišuje na řezu přítomností světlých zrn v tmavé hmotě.