DAMyko - Atlas Domov Amatérských Mykologů  

Rejstřík Taxonomie PřihlášeníPřihlášení

Opěnka měnlivá - Kuehneromyces mutabilis
PříspěvekZaslal: mat60, út 21. únor 2006 9:00 
Strophariaceae
 
Synonyma
Kuehneromyces mutabilis (Schaeff.) Singer & A.H. Sm. 1946
Pholiota mutabilis (Schaeff.) P. Kumm. 1871
Agaricus mutabilis Schaeff. 1762
Galerina mutabilis (Schaeff.) P.D. Orton 1960
Dryophila mutabilis (Schaeff.) Quél. 1886

Aktuální tax. zařazení dle Ainsw. & Bisby’s Dict. of the Fungi, 9. vyd., 2001, CABI
Basidiomycota / Basidiomycetes / Agaricomycetidae / Strophariaceae
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970
Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Kuehneromyces
Klobouk
Klobouky mívají průměr 1.5 až 6 cm. Bývají zvoncovité nebo široce kuželovité, pak vypouklé, široce poklicovité až rovné. Jsou hygrofánní, rezavě hnědé až oranžově hnědé nebo snědé, žlutohnědé za vlhka. Barva bledneod středu na žlutohnědou, okrovou nebo bledě žlutou jak klobouky postupně vysychají (obyčejně jsou klobouky dvoubarvé, žlutavé ve středu a hnědší u okrajů nebo i světlejší v zóně mezi okrajem a středovým diskem). Klobouky jsou za vlhka kluzké nebo lepkavé. Klobouky jsou hladké, lysé nebo v mládí s nenápadnými bílými vlákny, pocházejících z vela. Okraj klobouků bývá za vlhka průsvitný, žíhaný, za sucha je neprůsvitný.
Hymenofor
Lupeny jsou široce přirostlé až mírně sbíhavé, nejširší ve vnitřní třetině, cca 0.5 cm vysoké. Bývají bledé a brzy s žlutohnědým nádechem, příp. bývají kalně skořicové.
Třeň
Bývají 3-10 x 0.2-1.2 cm velké, rovné nebo zúžující se k bázi, plný nebo i dutý. V mládí bývá kromě spodní části bledý, bělavý. Postupně hnědne a nakonec černá od báze nahoru. Někdy bývá na závojem hedvábně žíhaný a pod ním bývá pokrytý množstvím malých, často odstávajících šupin. Tyto šupiny jsou bledé, světlé až hnědavé. Báze bývá holá nebo pokrytá bílými myceliovými vlákny. Velum je bělavé nebo nahnědlé a je tvořeno množstvím malých membránovitých nebo vláknitých kruhů na třeni. Někdy je velum na spodní straně šupinaté a postupně mizí nebo zanechává vláknitou zónu na třeni.-
Dužina
Velmi tenká kromě středu, středně tuhá, vodnatá za vlhka, bledá nebo s hnědavým odstínem. Vůně bývá slabá, pikantní, chuť nasládlá, nepříjemná.
Diskuse a další fotografie k tomuto druhu
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=2334#2334
Zdroje na Internetu
Nahuby.sk
BioLib.cz

Výtrusy
Výtrusný prach je skořicově hnědý. Výtrusy mívají velikost 5.5-7.5 x 3.5-5 um a jsou eliptické, hladké. Cheilocystidy jsou hojné, válcovité, zduřelé a pleurocystidy chybí.
Výskyt
Roste obyčejně ve velkých shlucích na odumřelých kmenech nebo pařezech listnatých stromů. Vzácněji roste i na dřevu smrků. Hojná bývá především na lipovém dřevu.
Použitelnost
Jedná se o dobrou jedlou houbu. Její sběr se ale nedoporučuje z důvodu možné záměny se silně jedovatými čepičatkami.
Zaměnitelnost
Velmi podobné a lehce zaměnitelné jsou některé silně jedovaté čepičatky. Především čepičatka jehličnanová - Galerina marginata a čepičatka podzimní G. autumnalis. Ty nemají na třeni šupiny (G. marginata mívá pouze podélně vláknité třeně), mají moučný zápach i chuť, jen vzácně rostou ve větších shlucích a mají odlišné výtrusy. Poněkud podobné jsou i některé šupinovky - Pholiota a křehutky - Psathyrella. Křehutka vodomilná - P. piluliformis nemá prsten a má podélně vláknitý třeň.
Jedlá.
 
DSCN2681.jpg
Paskov, Vrbina, 17.7.05. (c) mat60.

PA090386.jpg
Lískovec u Frýdku, 9.10.04. (c) mat60.

DSCN2707.jpg
Paskov, Vrbina, 17.7.05. (c) mat60.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol