Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Galerina marginata - Čepičatka jehličnanová
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 25. září 2006 8:40
  Předmět: Je to čepičatka ?!?!?!
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož jako amatér bych dle atlasu vybíral mezi několika druhy. Kdyby mi někdo řekl, že je to nějaký druh pavučince, tak bych věřil bo některé v atlasu měli některé znaky velmi podobné. Dále pak - Kržatka vrásčitá (Tubaria confragosa) - roste prý vzácně na rozkládajících se listnáčích ve vyšších polohách, obvykle trstnatě - nesedí tedy trstnatost a vyšší poloha. (Teď jsem četl, že jí potkal gekko13 - Je to ona?).

Poslední můj kandidát na kterého jsem od prvního okamžiku myslel je čepičatka jehličnanová (Galerina marginata) - jeden z verbířů do šiků vojsk zombies. Či některá z jejích kolegyň? Čepičatka jednobarevná (Galerina unicolor), která je prý s jehličnatou totožná, a nebo Čepičatka podzimní (Galerina autumnalis), která má prý želatinovitou pokožku klobouku. Nevím co jsi pod takovým želatinovitým kloboukem má člověk představit, ale řekl bych, že želatinu mi nijak zvláště nepřipomínal.



   99.1 kB    
23.9.2006, Svinařov, vápenec, tlející kmen asi listnáče. (c) Bob
Cepicatka2.jpg
   Cepicatka2.jpg

   211.72 kB    
23.9.2006, Svinařov, vápenec, tlející kmen asi listnáče. (c) Bob
Cepicatka.jpg
   Cepicatka.jpg

   212.68 kB    
23.9.2006, Svinařov, vápenec, tlející kmen asi listnáče. (c) Bob
CepicatkaSkupina.jpg
   CepicatkaSkupina.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 25. září 2006 8:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ještě pár detailů ...


   232.1 kB    
23.9.2006, Svinařov, vápenec, tlející kmen asi listnáče. (c) Bob
CepicatkaLupeny.jpg
   CepicatkaLupeny.jpg

   104.07 kB    
23.9.2006, Svinařov, vápenec, tlející kmen asi listnáče. (c) Bob
CepicatkaKlobouky.jpg
   CepicatkaKlobouky.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 03. října 2006 9:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

nerad otravuji, ale ... fakt někdo nevíte? Mám jí nafocenou i s kolegyní opěnkou ... dal bych je sem někam vedle sebe, ale když nevím tuhle ... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: út 03. října 2006 13:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jo, JE to čepičatka, nemám potuchy ale která. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 04. října 2006 8:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No super! A lze říci, že čepičatka jehličnanová by mohla vypadat přesně takto?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: st 04. října 2006 10:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

04. října 06, 7:48 Bob napsal:
No super! A lze říci, že čepičatka jehličnanová by mohla vypadat přesně takto?


Asi mohla. Alespoň co jsou fotky G. marginata na www.nahuby.sk tak jsou zrovna takové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 09. října 2006 19:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě je třeba dodat, že č. jehličnanová nemusí růst jen na jehličnanech...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: so 28. října 2006 17:49
  Předmět: Galerina marginata - Čepičatka jehličnanová
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle všeho je to ona. Jak jsme se však dnes se Sleyem přesvědčili, pro svůj růst nemusí potřebovat trouchnivějící dřevo, stačí jí jehličí.


   148.59 kB    
Čepičatka jehličnanová
Galerina_marginata.jpg
   Galerina_marginata.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 30. října 2006 9:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

opěnkové mimikri na klobouku jsou fakt nebezpečný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 30. října 2006 9:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe, já měl v sobotu možnost držet tuto houbu v ruce a musím za sebe říci, že s opěnkou bych si ji asi nespletl. (s Martinem jsme ji mj. i očuchali Smile ) Tím ale nechci nijak machrovat - jen je fakt, že vidět houbu v reálu nebo v atlasu je dost velkej rozdíl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2006 10:39
  Předmět: Čepičatka
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Takovéto houbičky jsem našel včera na mechem porostlém kmenu nějakého listnáče (vrba nebo topol ?). Připadá mi to jako čepičatka jehličnanová - Galerina marginata, ale nevím - těch jedovatých čepičatek z okruhu G. marginata je prý sedm Laughing.

Kloboučky měly průmer 1-2 cm a byly medově žlutookrové. Třeně byly podélně vláknité a byly bíle ojíněné.



   96.01 kB    
Lískovec u Frýdku, břehový porost u Ostravice, 12.11.06. (c) mat60.
DSCN6617-01.jpg
   DSCN6617-01.jpg

   138.4 kB    
Lískovec u Frýdku, břehový porost u Ostravice, 12.11.06. (c) mat60.
DSCN6615-01.jpg
   DSCN6615-01.jpg

   148.37 kB    
Lískovec u Frýdku, břehový porost u Ostravice, 12.11.06. (c) mat60.
DSCN6614-01.jpg
   DSCN6614-01.jpg


Naposledy upravil mat60 dne po 13. listopadu 2006 10:48, celkově upraveno 3 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2006 10:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Čepičatka jednobarvá (Galerina unicolor) - jen tip Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2006 10:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

skoro bych řekl jako ta moje Smile Akorát mne zaráží, že jsou tak hustě.

Naposledy upravil Bob dne po 13. listopadu 2006 12:50, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2006 10:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

13. listopadu 06, 9:46 Bob napsal:
skoro bych řekl jako ta moje Smile Akorát mne zaráží, že jsou tak hustě.


Jo, ty tvoje jsou velmi podobné. Akorát zjistit jestli to je jehličnanová, jednobarvá, podzimní, či jaká vlastně. Jinak jsem při tom focení včera dost trpěl. Zrovna když jsem vytáhl fidlátka, tak začalo hustě pršet. Když jsem to dofotil, tak pršet přestalo Laughing Twisted Evil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2006 11:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V jednom atlasu jsem dočetl se, že ta podzimní v Evropě vůbec nevyskytuje se Smile. Pokud je pak navíc ta unicolor totožná s jehličnanovou ... je to vyřešený SmileSmileSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory