Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Panellus stipticus - Pařezník obecný
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 13. března. 2006 8:17
  Předmět: Panellus stipticus - Pařezník obecný
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tohle jsem našel v neděli na procházce s malou, sorry za kvalitu té jedné fotky ... malá mne zlobila Smile Netušíte co by to mohlo být, v atlsech jsem neměl štěstí. Pařes byl velmi pravděpodobně dubový.


   98.15 kB    
Sídliště náRodů
Parez1.jpg
   Parez1.jpg

   99.16 kB    
Hmm, tady jsem foťák nějak neudržel
Parez2.jpg
   Parez2.jpg

   247.9 kB    
Detailnější záběr
ParezHlivicka.jpg
   ParezHlivicka.jpg

   245.2 kB    
Detail na vercajk pod sukní
ParezHlivicka2.jpg
   ParezHlivicka2.jpg


Naposledy upravil Bob dne st 14. října 2009 10:57, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 13. března. 2006 8:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mám dojem že by to měl být pařezník obecný - Panellus stipticus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 14. března. 2006 8:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Prolezl jsem doma atlasy a asi to bude nepochybně on. Avšak na dvě tři věci se optati přeci jen potřebuji Smile

1. V žádném atlase jsem nenarazil na zmínku o těch "propojkách" lupenů, které jsou na fotce zcela jasně viditelné. a) jak se těm "propojkám" správně říká? b) Je to pro Pařezník obecný typické a nebo není?

2. V novém Velahu od Hagaba (rozuměj Velatlas hub od trojice Hagara, Antonín, Baier z roku 2006), jsem našel poznámku přibližně následujícího obsahu: Podobné jsou Pařezník tuhý (Panellus ringens) a Pařezník fialovoplavý (Panellus violaceofulvus), které však mají klobouk barvy masové nebo fialovohnědé a mají nevyvinutý nebo silně redukovaný třeň, a na rozdíl od Pařezníku obecného nemají chuť hořkou a svíravou, ale jen mírnou. Ten můj nalezenej kus rozhodně neměl nějak zvlášť pěkně vyvinutý třeň tož jsem se chtěl optat zda by to případně nemohl být ten pařezník tuhý?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 14. března. 2006 9:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

O propojení lupenů nic nevím. Snad jenom to, že jsem to viděl i helmovek a i jiných druhů. Pařezník obecný má mít třeň. Ten je boční a je celkem malý, resp. krátký a obyčejně se zlomí při vytahování plodnice. Pokud si dobře vzpomínám, tak je pro něho dále typická oranžová barva a rozpraskaný povrch klobouků. Někde jsem taky vyčetl, že Panellus stypticus by měl světélkovat v UV a asi svíti, tj. fluoreskuje i spontánně ve tmě Laughing. Problémem je, že svítí asi jenom mladé a čerstvé kousky. Chtělo by to ověřit Laughing.

O ostatních pařeznících nic moc nevím a ani na webu toho moc není. Snad jenom:
http://www.cegep-sept-iles.qc.ca/raymondboyer/champignons/Tricholomatacees_P-S.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 14. března. 2006 9:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No to je fičák ... doufám, že to nějak časově zvládnu a ráno si tam pro něj zaskočím a hodím ho v práci pod UV ... vyfotím! Ukážu! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 14. března. 2006 9:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bob napsal:
No to je fičák ... doufám, že to nějak časově zvládnu a ráno si tam pro něj zaskočím a hodím ho v práci pod UV ... vyfotím! Ukážu! Smile


Za pokus to určitě stojí. Ale zrovna jsem našel, že asi svítí jenom americký klon Crying or Very sad

http://www.fungi4schools.org/Reprints/Mycologist_articles/Post-16/Biodiversity/V18pp004-005bioluminescence.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 12. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út 14. března. 2006 14:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Našel jsem ho zhruba před týdnem, taky jsem si nebyl jistý s určením.Rostl na dubovém pařezu.


   79.83 kB    
Pařezník obecný 2.jpg
   Pařezník obecný 2.jpg

   89.89 kB    
Pařezník obecný.jpg
   Pařezník obecný.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 14. března. 2006 14:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle tvých fotek bych řekl, že je to na 100% stejná houba. Dub by pro něj měl být také typický ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st 12. dubna 2006 18:25
  Předmět: Panellus stypticus - Pařezník obecný
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?p=195#195
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 7:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pepo, co myslíš tím Lupeny ostře od třeně odsedlé nějak to na těch fotkách nevidím a ani dost dobře nevím co mám vidět Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 12. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 12:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

S dovolením přidám fotečky s jednoho krásně obrostlého pařezu.


   112.14 kB    
20.3.2006 Brno-Ivanovice
Pařezník obecný 22.jpg
   Pařezník obecný 22.jpg

   96.04 kB    
20.3.2006 Brno-Ivanovice
Pařezník obecný 23.jpg
   Pařezník obecný 23.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 12:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bob napsal:
Pepo, co myslíš tím Lupeny ostře od třeně odsedlé nějak to na těch fotkách nevidím a ani dost dobře nevím co mám vidět Smile


Asi by se víc hodilo ostře ohraničené. Viz obrázek.



   122.36 kB    
b 009.jpg
   b 009.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 13:35 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ohledně toho odsednutí ... já to tam fakt tak nějak nevidím ... když kouknu do atlasu na tu tvou třetí fotku ... nějaké ostré odsednutí v tom fakt nevidím ... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda



Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 676
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: út 21. listopadu 2006 21:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To by mohl být také on.


   134.7 kB    
PICT0002.JPG
   PICT0002.JPG

   124.66 kB    
PICT0004.JPG
   PICT0004.JPG

_________________
jp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 22. listopadu 2006 8:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

já bych řekl, že rozhodně ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory