Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lišejníky na modřínech
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Dendrologie - Poznáváme nejen dřeviny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Maka01



Založen: 05. 11. 2009
Příspěvky: 124
Bydliště: Chebsko

PříspěvekZaslal: so 07. listopadu 2009 18:31
  Předmět: Lišejníky na modřínech
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přinesla jsem z modřínového lesa zajímavé lišejníky. Je z nich pěkná zimní dekorace. Ten lišejník, kteý vypadá jako vousy, je podle mě usnea hirta, provazovka srstnatá, lidově Krakonošovy vousy. Ten nejmenší je zřejmě známá terčovka bublinatá, roste téměř všude. Tu velkou květákovitou kouli jsem ale nedokázala určit - snad nějaká dutohlávka? Je podobný dutohlávce sobí (podle fotek), ale myslím si, že to ona nebude, protože sob na modřín nevyleze. Lišejníková koule je velká jako dvě pěsti, ale na modřínu jsem viděla i větší, byly ale moc vysoko.


   37.64 kB    
Provazovka.jpg
   Provazovka.jpg

   34.5 kB    
Lišejníky 2.jpg
   Lišejníky 2.jpg

   41.58 kB    
Lišejníky.jpg
   Lišejníky.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maka01



Založen: 05. 11. 2009
Příspěvky: 124
Bydliště: Chebsko

PříspěvekZaslal: út 10. listopadu 2009 12:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem se ten můj květáček lišejníkový pokusila určit. Protože sobi opravdu po modřínech nelezou, mohla by to být Cladonia arbuscula, dutohlávka lesní, která roste na větvích. U nás tedy jenom na modřínech, třeba je to nějaká modřínová odrůda. Jsou to ale opravdu krásné kousky, kterých je těžké si v lese nevšimnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: čt 14. dubna 2011 20:12
  Předmět: Lišejníky
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravím všechny příznivce těchto polohub? Nebo polořas? Měla by to být (jak mě učili ve škole) - kombinace řasy s houbou - je-li to správně.
K výše uvedenému příspěvku bych dodal, že tento lišejním asi neroste jenom na modřínech, ale já jej fotil na smrku. Je také možné, že se jedná o dva rozdílné,ale velice podobné druhy. Nejsem pořádný odborník na houby, natož přes lišejníky. Foto svých "smrkových" lišejníků překládám.



   99.99 kB    
Přisvětleno bleskem, takže to možná zobrazuje pravou barvu. Ostatní jsou foceny bez blesku při zatažené obloze, tak se v nich (asi) odráží ta modrošeď oblohy.
DSC01862L.jpg
   DSC01862L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: čt 14. dubna 2011 20:16
  Předmět: Re: Lišejníky
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 14. dubna 2011 21:12 Jiří Novák napsal:
Zdravím všechny příznivce těchto polohub? Nebo polořas? Měla by to být (jak mě učili ve škole) - kombinace řasy s houbou - je-li to správně.
K výše uvedenému příspěvku bych dodal, že tento lišejním asi neroste jenom na modřínech, ale já jej fotil na smrku. Je také možné, že se jedná o dva rozdílné,ale velice podobné druhy. Nejsem pořádný odborník na houby, natož přes lišejníky. Foto svých "smrkových" lišejníků překládám.



   98.94 kB    
1. fotka - celkový pohled na smrk obrostlý tímto lišejníkem.
DSC01857L.jpg
   DSC01857L.jpg

   99.7 kB    
Foto detailu při zatažené obloze bez blesku.
DSC01859L.jpg
   DSC01859L.jpg

   99.42 kB    
Ále, zase jsem to udělal špatně. Tahle fotka měla být jako poslední. Tak nyní alespoň zkusím vložit ty, které měly být před tím:
DSC01860L.jpg
   DSC01860L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: čt 14. dubna 2011 20:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Omlouvám se všem za zmatečné vkládání fotek zde u mých předcházejících příspěvků. Správné pořadí fotek má bkýti toto:
č. 1857 -celkový pohled,
č. 1860 -detail 1,
č. 1859 -detail 2,
č. 1862 -detail 2 - focený bleskem, takže díky blesku se z barvy lišejníku "odfiltrovaly" modrošedé odrazy zatažené oblohy.
Děkuju za pochopení.

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Dendrologie - Poznáváme nejen dřeviny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory