Zaslal: po 18. ledna 2010 9:02 Předmět: Re: Pěstujeme hlenky
16. ledna 10, 11:10 Bob napsal:
V takovém počasí si člověk klade otázku zda nezkusit pětovat (chovat?) alespoň nějaké ty hlenky. Jak je Mate vlastně pěstuješ/chováš?
Ono je to v podstatě velmi jednoduché a efektivní, jenom je potřeba říct, že dopředu člověk absolutně neví, co vlastně vyroste . Používáná metoda vlhkostních komůrek se poměrně běžně používá ke sledování biodiverzity a to jak hlenek, tak i některých skupin nižších i vyšších hub atd. Taky je potřeba říct, že většina druhů hlenek a hub, které v komůrkách rostou jsou hodně malé.
Napřed popíšu, jaký je metodicky správný postup a pak uvedu nějaké zjednodušení pro domácí podmínky.
Postup pěstování ve vlhkostních komůrkách je velmi jednoduchý. Úlomky vhodného substrátu vhodné velikosti (kůra živých stromů, ztrouchnivělé dřevo, spadané listí atd.) se umístí do Petriho misky s vrstvou filtračního papíru naspodu a zalije se destilovanou vodou tak, aby úlomky byly přibližně z poloviny zatopené. Úlomky by se neměly překrývat. Do misek je možné umístit jakýkoliv neživý rostlinný materiál. Živý materiál obsahuje vetší množství cukrů apod. živin pro nižší houby a plesniví to. Údajně fungují i exkrementy býložravců.
Po cca 24 hodinách se přebytečná voda slije a misky se umístí na vhodné místo. teplota by měla být někde v rozmezí 20-25oC a osvětlení rozptýleným, ne moc intenzivním světlem. Když není k dispozici klimabox , tak vhodné místo je na parapetní desce na severní nebo západním okně.
Misky se průběžně kontrolují, nejlépe pod stereomikroskopem. Kontrola by měla být zpočátku hustší (alespoň 2x týdně), pak stačí jednou týdně. Pokud totiž hlenky rostou ze sklerocií, tak mohou dozrát klidně i za 2 dny po založení komůrky. Z mikrocyst to bývá delší doba, tak týden až 14 dní. Ze spór pak i měsíc i déle.
Průběžně je potřeba v miskách udržovat vhodnou úrověň vlhkosti přidáváním vody. Filtrační papír by měl být stále vlhký, ale organické úlomky by neměly stát ve vodě.
Teďka jak to zjednodušit. Místo Petriho misek je možné použít jakékoliv plastové nebo skleněné misky. Já používám PET misky od masa z hypermarketu a dávám je do mikroteňáku. S destilovanou, resp. demineralizovanou vodou mám špatné zkušenosti. Destilovaná voda často obsahuje dost vysoké koncentrace těžkých kovů, hlavně Cu a Zn z elektrod. Demi voda je asi příliš čistá. Místo destilované vody úspěšně používám obyčejnou nesycenou balenou vodu z Makra. Chlorovaná vodovodní není dobrá. Misky dávám teď na parapet na západní okno. Přes léto je mívám ve sklepě.
A nakonec pár zkušeností. Druhové složení hlenek se dost liší podle použitého org. materiálu. Na hodně drsné kůře dubů, stromových vrb atd. velmi hojně roste Arcyria pomiformis a A. cinerea. Ostatní druhy jsou vzácnější. Na hladké kůře javorů klenů se objevuje hlavně Physarum album. Na suchých kopřivách vyrostly hlavně dva druhy Didymium a Physarum cinereum.
Vyšší houby rostou v miskách vzácněji. 5x vyrostla Xylaria hypoxylon, 4x helmovky, 2x neurčený hnojník, 2x nějaká trepkovitka. Dost hojné jsou drobné, obtížně určitelné discomycety. V skoro kažné misce je možné nalézt asi neurčitelné konidiální stádia.
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory