V pátek jsem je nalezl v lipovém porostu u Bechlína. Pomohl určit MK, který je nalezl v roce 2004 u Štetí (článek v mykologickém sborníku). Typická je pro něj okurkově moučná vůně jako u májovek, podtrnek, .. .Červený seznam - zranitelný druh.
Založen: 31. 07. 2012 Příspěvky: 1384 Bydliště: jižní Čechy
Zaslal: út 15. listopadu 2016 18:05 Předmět: Cortinarius dionysae - Pavučinec šedomodravý
Tento druh lze docela dobře určit i bez mikroskopování, literatury a hlubších znalostí, díky čemuž se mi letos podařilo najít novou lokalitu. Spíše tmavší pavučinec, který je za vlhčího počasí nápadný nazelenalým či naolivovělým kloboukem, alespoň na okraji. K tomu má nápadnou moučnou vůni, obzvlášť na řezu. Roste na lokalitách mírně až silně vápnomilných hub, vyhovuje mu i čistě vápencové podloží. Jen opravím úvodní informaci o Červeném seznamu - jde o ohrožený druh (EN).
V jižních Čechách ho znám pod lipami a duby, roste tu na vápencových lokalitách a hrázích některých rybníků, odkud jsou známé i jiné druhy vápnomilných hub.
Od běžnějšího pavučince olivového (Cortinarius infractus), který může mít také olivové tóny na klobouku, se liší fialovým třeněm i lupeny (nejen u nejmladších plodnic) a zmíněnou moučnou vůní. Můžou růst i pospolu, což byl případ plodnic na snímku.
195.45 kB
27. říjen 2016, okolí Hluboké nad Vltavou, hráz rybníku, duby
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory