Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Dichomitus campestris - Outkovka polní
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: po 11. listopadu 2013 21:06
  Předmět: Dichomitus campestris - Outkovka polní
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Méně běžný choroš v lískovém porostu na okraji jehličnatého lesa.


   199.23 kB    
Šumava, Řepešín, 2.11.2013, 700 m n.m.
a201.JPG
   a201.JPG

   157.3 kB    
Šumava, Řepešín, 2.11.2013, 700 m n.m.
a301.JPG
   a301.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 13. listopadu 2013 9:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle čeho bych poznal, že to není nic jiného? Smile Velký obdiv chorošoznalcům skládám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: čt 14. listopadu 2013 22:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

podle mě je třeba takovej ohňovec dotýkavý celkem dobrej konkurent na spetení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: ne 29. prosince 2013 14:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jasně. Když se to tak vezme, splést se dá úplně všechno. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nezažije, nepochopí. Outkovka polní patří do rodu Dichomitus, ohňovec dotýkavý do rodu Phellinus. To je jako "nebe a dudy". Většina ohňovců má plodnice tvrdé, víceleté a s poměrně velkými klobouky. Ale jsou druhy, jako Ph.contiguus, Ph.ferrugineus, Ph.punctatus, a jiné, které mají plodnice všelijak rozlité a polorozlité (resupinátní). A je pravda, že takový Ph.contiguus (o.dotýkavý) se může makroskopicky a podle zběžného pohledu podobat outkovce polní. Ohňovec dotýkavý má plodnice zbarvené jednotvárně šedohnědě. Outkovka polní má plodnice, v typických případech, poměrně pestré, tmavohnědé až černé v horní části "kloboučku" a s póry světle žlutohnědými až do rezava, atp. Komplikace nastanou, když najdeme outkovku polní barvy "vyšisované". No, tady nepomůže nic jiného, než kontrola mikroskopem. Od profíků to slýcháme dnes a denně. Přinesete houbu do poradny nebo se s ní vytasíte po nějaké přednášce, profík se na ni podívá a od boku ji určí. Ovšem je-li seriózní a kritický, neopomene dodat: "Chtělo by to zkontrolovat mikroskopem." No a jistým vodítkem může být, že outkovka polní má ráda lísku, zatímco ohňovec dotýkavý, podle našich jihočeských pozorování, se běžně vyskytuje na dubu nebo akátu.

... dále viz Phellinus contiguus - Ohňovec dotýkavý
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: po 30. prosince 2013 18:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rozhodně nezpochybňuji určení Smile.Určitě je to nebe a dudy, jen jsem z vlastní zkušenosti poznamenal, že zrovna tento ohňovec dotýkavý by mohl být podobný, jelikož dříve jsem tento druh neznal a když jsem na třešni nalezl drobné plodnice čehosi, co mi připomínalo outkovku polní, i když netypickou, tak jsem byl později kolegou J. Koutem informován o tomto druhu ohňovce, že by se mohlo jednat o něj. Děkuju za 3 hlavní mikroskopické rozdíly a rozsáhlý popis. Pokud najdu chvilku, tak se pokusím některé sběry zmikroskopovat, mám je tuším uložené doma v herbáři. Mám 3 nálezy outkovky polní určené okometricky, dvakrát z lísky a jednou z dubu a jeden nález ohňovce dotýkavého taktéž makroskopicky pracovně určeného z třešně. Přikládám pár fotek Smile


   198.09 kB    
30.7.2012 - PR Čížov, Týnec nad Sázavou, okolí, okr. Benešov - na zem spadlá větvička dubu. Outkovka polní
Outkovka polní 3a.JPG
   Outkovka polní 3a.JPG

   196.48 kB    
19.5.2012 - Dolní Jirčany, okr. Praha-západ - na zem padlá ztrouchnivělá větévka třešně. Ohňovec dotýkavý
Ohňovec dotýkavý 1c.JPG
   Ohňovec dotýkavý 1c.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory