Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Russula insignis - Holubinka pruhovaná
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 17. června 2014 21:39
  Předmět: Russula insignis - Holubinka pruhovaná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

syn. R. livescens Ať hledám, jak hledám, nikde jí tu nenacházím. Jde o holubinku ze skupiny podobně vypadajících druhů:
  • h. hřebínkatá (R. pectinatoides)
  • h. hřebílkatá = nelibá (R. amoenolens)
  • h. sesterská (R. sororia)
Osobně jsem ji našel třikrát a pokaždé v období, kdy v důsledku vlny horka a sucha přestávají houby růst (2× srpen, 1× červen). Jako jediná ze jmenovaných holubinek má vélum, které by u velmi mladých plodnic mělo být pod lupou patrné na okraji klobouku, ale vždy jsem natrefil jen na dospělé kousky, kde jsem ho už nenašel.
Oproti h. sesterské je drobnější, zpravidla i světleji zbarvená, nepálí a především se liší pachem, který není hermelínový / spermatický. Oproti h. nelibé se rovněž liší pachem, který není hermelínový / spermatický. Oproti h. hřebínkaté se pach liší méně - obě mají cosi, co připomíná nějaký technický olej možná s mírnou příměsí pelargonie, ale u h. pruhované je tam té nepříjemné olejovité složky výrazně méně a spíš převažuje nakyslá vůně.
Nejsnazší rozlišení od h. nelibé a hřebílkaté je kapka hydroxidu na spodní část třeně - pruhovaná se barví červeně, jmenované dvě žlutě. Báze třeně nemusí být jen zažloutlá, jak je uváděno v atlasech, nedávno jsem našel plodnici (snímek), která měla bázi začerstva načervenalou. Při zasychání toto zbarvení částečně zmizelo a objevilo se opět po zakápnutí hydroxidem (možná to souvisí s chemizmem půdy?).
Většina publikací uvádí výskyt v lese (listnatém, smíšeném) i mimo les, na humózních a vápnitých půdách, obvykle pod duby. Uvádí se roztroušeně až vzácně, v Červeném seznamu ale není. Osobně jsem jí ve všech 3 případech našel na hrázi rybníků.
Plodnice na obrázku pochází z hráze rybníku z okolí Hluboké nad Vltavou, z oblasti, která je zajímavá výskytem vápnomilných hub (hřib satan, vláknice začervenalá, vláknice Bresadolova, kališník žebernatý, ryzec pásovaný...), aniž by podloží obsahovalo vápenec, hadec, nebo tam byl jakýkoli zjevný zdroj vápníku.



   134.68 kB    
11. červen 2014, hráz rybníku u Hluboké, oblast Obůrka
SDIM1516_960.jpg
   SDIM1516_960.jpg

   124.17 kB    
reakce s KOH
SDIM1514_960.jpg
   SDIM1514_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: st 18. června 2014 18:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pěkný nález
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 27. července 2014 20:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po dnešním dni, kdy jsem tuto (pro mě dosud vzácnou) holubinku našel asi na pěti místech, přičemž na každém bylo asi 5 plodnic, bych doplnil pár znaků, které snad ještě usnadní určování:

- spodní část třeně bývá zažloutlá (zbytky vela, to jsem zapomněl zmínit)
- klobouk bývá oproti zmíněným podobným druhům častěji ulepený od hlíny
- klobouk bývá oproti zmíněným podobným druhům častěji zprohýbaný či nepravidelný
- barva klobouku bývá spíš smutnější (tmavší, ale méně sytá, žluté a hnědé tóny jsou méně zastoupené než u ostatních druhů)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 484
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: čt 14. srpen 2014 6:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Letos se ji nějak daří.


   117.39 kB    
13.8.2014 - Pardubicko
Russula_insignis.jpg
   Russula_insignis.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: čt 14. srpen 2014 14:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pěkné ještě jsem ji nepotkal,,,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory