Založen: 31. 07. 2012 Příspěvky: 1384 Bydliště: jižní Čechy
Zaslal: st 08. října 2014 20:08 Předmět: Hydnellum auratile - Lošákovec hnědooranžový
= Hydnellum aurantiacum sensu Otto (non auct. plur.); Červený seznam - CR.
Svah nad bývalým vápencovým lomem, pod smrkem v jehličnatém opadu (v okolí také dub, líska aj.). Vypadá jako Hydnellum concrescens - Lošákovec pásovaný (kruhatý), ale s krémově oranžovým přelivem. Na řezu je většina plochy zbarvena tmavě hnědooranžově, pouze v posledním cca půlmilimetru od kraje klobouku je čistěji oranžové zbarvení přecházející do bělavého. Ostny špinavě oranžové. Starší plodnice ztrácejí část oranžového zbarvení, takže by mohly být zaměněny za jiný druh lošákovce. Nalezeno s J. Jandou.
195.81 kB
8. říjen 2014, bývalý vápencový lom na Českobudějovicku
Založen: 31. 07. 2012 Příspěvky: 1384 Bydliště: jižní Čechy
Zaslal: čt 09. října 2014 12:07
Nakonec ještě průřez plodnicí:
Ještě by se možná hodilo upřesnit názvosloví - donedávna byla přinejmenším v české literatuře pod názvem Hydnellum aurantiacum (s českým ekvivalentem lošákovec oranžový) uváděna jiná houba, pro kterou se aktuálně používá název Hydnellum floriforme.
Pro druh, o kterém je toto téma, se používal název Hydnellum auratile (lošákovec hnědooranžový), ale dnes (např. v Přehledu hub střední Evropy od pánů Berana a Holce) se používá název Hydnellum aurantiacum. V Červeném seznamu P. Hrouda vysvětluje, že na dřívější chybné používání odborných názvů v roce 1997 poukázal P. Otto; teprve nejnovější česká literatura tuto opravu reflektuje (chápu-li ty souvislosti dobře). Pokud se používá název H. aurantiacum, je pro jednoznačnost třeba uvádět, zda tím autor myslí původní vžité, ale chybné pojetí (tj. lošákovec oranžový), nebo aktuální opravené v souladu s P. Otto (tj. lošákovec hnědooranžový).
Založen: 31. 07. 2012 Příspěvky: 1384 Bydliště: jižní Čechy
Zaslal: ne 18. března. 2018 19:56
Možná by se hodilo s odstupem času doplnit, že lokalita již neexistuje, respektive existuje, ale jediný statný soliterní smrk, se kterým pravděpodobně houba žila v mykorhize, oslabila sucha v roce 2015 a do léta 2016 dorazil kůrovec. Poté tam byl proveden protikůrovcový zásah, při kterém byly vykáceny borovice, buky, vrby, duby, břízy, lísky... jen ten kůrovcem prožraný suchý smrk tam zůstal stát
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory