Nevelký ryzec typický oranžovým až ryšavým zbarvením. Má velmi specifické ekologické nároky, které pomáhají při určení: Roste vždy velmi blízko vody nebo i prakticky z vody, pokud je mělká. Například na březích rybníků, v odvodňovacích strouhách pod hrázemi rybníků, u/v terénních depresích, kde se drží voda, na dně vlhkých lomů a pískoven, podél lesních potůčků nebo říček (často na břehu těsně nad hladinou). Prakticky vždy jde o lokalitu, kde do metru od houby najdete místo, do kterého kdybyste šlápli, tak budete mít mokro v botě.
Literatura ho uvádí pod osikou, břízou, olší a vrbou. Často ho nacházím na místech, kde je dub plus jeden z těchto listnáčů, ale určitě to není podmínka. Roste jak na přirozených stanovištích, tak na synantropních - tohle neřeší, stačí mu dostatek vody. V Červeném seznamu je jako NT (téměř ohrožený), ale rozšíření po ČR se asi bude hodně lišit region od regionu - v jižních Čechách jej není těžké najít a v posledních dvou týdnech, kdy dost pršelo, je to tu snad nejhojnější ryzec
I když se barvy vždy pohybují kolem tlumeně rezavé, rezavocihlové, oranžovorezavé, je celkový vzhled docela variabilní. Staré plodnice jsou méně syté, často nasáklé vodou, částečně vybledlé a mají různě skvrnité nehezké lupeny.