Zaslal: po 30. května 2022 20:13 Předmět: Boletus mendax
V trávě u silnice na hrázi rybníku pod duby (Obr. 1). Má tento hřib ustálené české jméno? Nebo jen čekáme, až se nějaké ujme a vžije? Ona totiž v mykologii nejsou žádná nomenklatorická pravidla, která by pevně určovala zavádění českých názvů. Hřib mendax se tak například objevil pod názvy karmínový, lživý nebo polosíťkovaný a jistě dalšími. Mendík se prý ve středověku říkalo potulným studentům a žebravým tulákům. Ulice Mendíků existuje v Praze Michli. Jmenuje se tak i základní škola Mendíků, která se v této ulici nalézá. A když už někdo pro Boletus mendax vymyslí v potu tváře paskvil jako "kolovář", tak proč nezvolit libozvučné a foneticky souznějící "mendíků"? Co na to řeknou rigidní mykologičtí puristé?
Zaslal: st 01. června 2022 22:44 Předmět: české jméno
V posledních letech už jsem viděla jen to Mikšíkovo jméno "polosíťkovaný", přijde mi výstižné. Koukla jsem do slovníku: "mendík" je v daném případě spíš od slova mendicus (adj.) - nuzný, žebravý, též ve smyslu žebravých mnichů. Výchozí slovesa se liší zřetelněji: mendico(r) = žebrat, žebrat o něco, oproti mentior = lhát, vymýšlet (si), bájit, (z)klamat, brát na sebe cizí podobu. Babi vždycky na podobná téměř homonyma říkala: Hodinky, nebo holinky - obojí se natahuje. Ale zas lepší, než kdybychom si měli pamatovat, jak se řekne "baf", říká-li to podřízený nadřízenému ve dnech k tomu vyhrazených.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory